Ocena użytkowników:

Dziś przedstawię sposób na zainstalowanie Windowsa XP na laptopie, który był domyślnie zakupiony z systemem Windows Vista.

Ludzie często kupują nowe laptopy na których domyślnie gości Vista, lecz są niezadowoleni z jej wydajności, bądź nie mogą oswoić się z nowym interfejsem, bądź jeszcze co innego. Często próba instalacji Windowsa XP kończy się fiaskiem – głównym powodem który demotywuje tysiące użytkowników, jest komunikat o braku zainstalowanych dysków twardych i jedyne co możemy zrobić, to wcisnąć przycisk F3 i dalej płakać nad Vistą.

Błąd instalatora

Istnieją dwa rozwiązania tego problemu, które chciałem przedstawić:

Pierwszy sposób:

Na sam początek upewnij się, czy oby w BIOSIE twojego laptopa nie ma opcji, która umożliwia przełączenie trybu kontrolera dysku z AHCI na Native lub IDE – jeśli istnieje taka możliwość, no to jesteśmy w domu – nie musisz czytać dalszej części poradnika – ciesz się i instaluj.

Drugi sposób:

Jeśli niestety nie posiadasz takiej opcji w BIOSIE, musisz skorzystać z tej metody. Będziesz potrzebować:

  • Czystej płyty CD, a najlepiej DVD – czemu? Dowiesz się w dalszej części
  • Płyty instalacyjnej z Windowsem XP (Home lub Professional – co wolisz)

 

Tworzenie zmodyfikowanej instalacji

Krok 1: Na sam początek kopiujemy CAŁĄ (łącznie z plikami ukrytymi) zawartość płyty z Windowsem XP do jakiegoś folderu na dysku twardym.

Krok 2: Rozpakowujemy pobrany program Driver Pack Base, otwieramy jego folder, a tam znajdziemy podfolder o nazwie DriverPacks – do niego wrzucamy pobraną paczkę sterowników MassStorage.

Driver Pack Base – Folder

Krok 3: Uruchamiamy program klikając w DPs_BASE.exe. Ukaże się nam okienko, w którym polecam wybrać język polski – będziemy się łatwiej orientować w programie.

Driver Pack Base

Następnie rozwijamy menu Ustawienia i klikamy widoczny na środku przycisk Przeglądaj i wskazujemy folder, do którego skopiowaliśmy zawartość płyty Windowsa XP.

wybór metody

Po wskazaniu katalogu pojawią się nowe pozycje – póki co interesuje nas tylko DriverPacks – w tej pozycji klikamy przycisk Wybierz wszystkie WAŻNE aby była zaznaczona opcja DriverPack MassStorage text mode – bez tego instalacja nie ruszy!

driver packs

Pozostałe opcje możemy zostawić niezmienione. Teraz klikamy przycisk Integruj! Czekamy aż program zintegruje sterowniki i wyświetli komunikat. Możemy już wyłączyć program.

Na marginesie – jeśli ciekawią Was pozostałe DriverPacks – Chipset, CPU, Graphics itp… – są to paczki ze sterownikami do pozostałych podzespołów – grafiki, dźwięku, sieci itp… – możecie je oczywiście pobrać i również zintegrować z instalatorem – w dużej części przypadków (przeważnie w starszych laptopach) załatwia to sprawę z szukaniem sterowników po instalacji. W tym właśnie przypadku potrzebna będzie płyta DVD, zwykła CD nie zmieści takiej ilości sterowników.

Krok 4 i ostatni: Teraz czwarty i ostatni krok – stworzenie płyty bootowalnej za pomocą programu nLite i wypalenie jej.
Uruchamiamy pobrany wcześniej program nLite – pojawi się główne okno programu – wybieramy język polski i klikamy Dalej.

 

nlite start

Ukaże się nam okienko, w którym wskazujemy katalog ze skopiowaną i zmodyfikowaną zawartością Windowsa XP.

wybór foldera

Klikamy Dalej – ukaże nam się puste z możliwością importu ustawień – omijamy je klikając Dalej. Dochodzimy do okienka w którym wybieramy co chcemy zrobić – czyli stworzyć bootowalny obraz płyty. Wybieramy Bootowalny obraz ISO po czym klikamy Dalej.

boot ISO

Pojawia się nam już ostatnie okienko, w którym ustawiamy tylko parametry nagrywania. Tak naprawdę mamy kilka opcji do wyboru.

  • Wypalanie bezpośrednie – wypala bezpośrednio z poziomu programu nLite płytę z gotową zmodyfikowaną instalacją. Zalecam tą opcję.
  • Wypal obraz – wypala obraz ze wskazanego pliku. Nas ta opcja nie dotyczy :)
  • Utwórz obraz – tworzy obraz do pliku ISO – gdybyśmy chcieli w przyszłości jeszcze raz nagrać sobie taką samą płytkę.
  • Wyczyść RW – po prostu czyści zawartość płyty wielokrotnego zapisu :)

wypalanie obrazu

No więc tak dobrnęliśmy do końca. Teraz tylko pozostaje włożyć płytę do napędu i instalować.
Po instalacji trzeba być przygotowanym na takie niespodzianki jak brak dostępnych sterowników pod Windowsa XP – jednak i na to jest rozwiązanie, które już na dniach przedstawię w następnym wpisie.

 

BTW – jeśli ktoś chciałby mi zarzucić, że nie wiem o tym iż nLite także oferuje opcję integracji sterowników – wiem o takiej możliwości :) Jednak pakiet Driver Packs daje możliwość stworzenia płytki uniwersalnej, z której zainstalujemy Windowsa ze sterownikami na większości komputerów a nie jak w przypadku nLite – na jednej konkretnej jednostce.
[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj