Jak zrobic partycje. Jak podzielić partycje. Krok po kroku. | Serwis laptopów i konsol Express IT.
Na tej stronie znajdą Państwo najnowsze sterowniki oraz programy
Profesjonalny serwsis laptopów i konsol. TEL: 787-615-335 / 336
Wyświetleń: 43644
VN:F [1.9.22_1171]
Skuteczność artykułu: 5.0 /5

jak zrobic partycjeKupujesz dysk nowiutki dysk twardy aby dodać kilkadziesiąt, lub nawet kilkaset gigabajtów do swojego komputera, myślisz sobie – niech go tylko zainstaluję i będzie super. No właśnie. Podłączasz dysk, wchodzisz w „Mój Komputer” aby zobaczyć swoje cenne gigabajty a tu co? Nie ma :(

Spokojnie, dysk jest dobry. To czego mu brakuje to partycje, czyli jakiś system plików w jakim będą na nim zapisywane dane. Wystarczy zrobic partycje i już będziemy na nowiutkim dyski mogli zapisywać, kopiować, przenosić, kasować – czego dusza zapragnie :)

Choć dla zaawansowanych użytkowników to rzecz banalna, jednak dla średnio zaawansowanych nie zawsze jest to takie proste. Za pomocą tego poradnika każdy na pewno sobie z tym poradzi, Ty też.

Nie będzie nam wcale potrzebne żadne specjalistyczne oprogramowanie typu Partition Magic lub jakieś inne menadżery dysków. Wszystkie narzędzia niezbędne do założenia partycji posiada system Windows. No więc do rzeczy.

 

Jak zrobic partycje.

 

Posłużmy się menadżerem dysków wbudowanym w Windows. Aby do niego dotrzeć klikamy kolejno:

MENU Start >> Panel Sterowania >> Narzędzia administracyjne >> Zarządzanie komputerem >> Magazyn >> Zarządzanie dyskami (lokalny).

Otworzy nam się okienko menadżera dysków w którym będziemy widzieć nasz nowy dysk twardy jako niezainicjowany, klikamy więc na niego prawym przyciskiem myszy  wybieramy ZAINICJUJ.

jak zrobic partycje

Pojawi się okienko inicjowania dysku, klikamy OK.

zrobic partycje

Po pomyślnym zainicjowaniu dysku możemy przejść do tworzenia partycji. Klikamy więc na zainicjowanym dysku (na polu z czarnym obramowaniem), prawym przyciskiem myszy i wybieramy NOWA PARTYCJA

jak zrobic dysk

Uruchomi się wtedy KREATOR NOWYCH PARTYCJI. W nowo otwartym okienku klikamy DALEJ.

jak zrobic partycje

W następnym okienku mamy do wyboru jaki rodzaj partycji chcemy utworzyć. Polecam stworzyć partycję rozszerzoną, ponieważ można ja podzielić na dowolną ilość części.

jak zrobic partycje

Następnie będziemy musieli wybrać ile megabajtów chcemy przeznaczyć na partycję rozszerzoną. Najlepiej wybrać całość, ponieważ właściwe dzielenie i tak nastąpi później – teraz budujemy miejsce do podziału :)

jak zrobić partycję

Po wpisaniu wielkości partycji rozszerzonej klikamy DALEJ, ukaże się okienko kończące kreatora, klikamy w nim ZAKOŃCZ.

Teraz mamy w menadżerze dysków taki oto widok:

dysk logiczny

Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy NOWY DYSK LOGICZNY. Otworzy się kreator, klikamy DALEJ.

Właśnie w tym momencie tworząc dyski logiczne, tworzymy dyski które będą widoczne w „Moim komputerze„.

Tak więc w okienku kreatora też nie pozostaje nam do wyboru nic innego jak DYSK LOGICZNY, po czym klikamy DALEJ.

robienie partycji

Podobnie jak wcześniej, tutaj też podajemy rozmiar, jednak tutaj już dzielimy „kawałki” dyski na właściwe rozmiary. Jeśli chcemy mieć tylko jeden dysk wybieramy wszystkie dostępne megabajty, jeśli jednak chcemy mieć ich więcej, dzielimy sobie dostępną przestrzeń wedle upodobań.

Ja dla przykładu wybrałem około połowę z tego:

jak-zrobic

Klikamy DALEJ. W następnym okienku mamy do wyboru literę dysku jaką chcemy przypisać. Nie ma większego znaczenia co wybierzemy, po prostu wybierzmy tą, która nam najbardziej odpowiada. Klikamy DALEJ.

Pojawia się nowe okienko z bardziej zaawansowanymi opcjami do wyboru, możemy nadać nazwę nowemu dyskowi (u mnie Filmy), a resztę opcji po prostu polecam zaznaczyć tak jak widać na obrazku.

jak zrobić partycję

Klikamy DALEJ, po czym pojawi się okienko kończące kreatora, klikamy więc ZAKOŃCZ.

Po zakończeniu w okienku menadżera dysków zastaniemy taki oto widok:

jak zrobic partycje

No i tym sposobem na nowym dysku utworzyliśmy partycję, która jest już widoczna i gotowa do użytku. Widać też w zielonej ramce prostokąt „Wolne miejsce”. Możemy na nim stworzyć kolejny dysk logiczny dokładnie tak samo jak stworzyliśmy pierwszy.

Teraz możemy w pełni cieszyć się nowiutkim dyskiem i naszymi cennymi gigabajtami :)

napisz na forum:


Gość
Mat
Bardzo pomocny poradnik,w prosty i zrozumiały sposób napisany i przedstawiony! Dzięki serdeczne! Jako laik dałem sobie radę! Dużo zdrowia życzę:)
Gość
Rami
Panie Kamilu ! Bardzo dziękuję. Właśnie tak powinna wyglądać porada.Jasno i klarownie :)) Jeszcze raz dzięki :)) Pozdrowionka :)
Gość
berex
Kolego jesteś wielki bardzo mi pomogłes.
Gość
MARLENA
nie wyswietla mi się ...ZAINICJUJ...proszę o pomoc
Gość
berex
klikamy więc na niego prawym przyciskiem myszy
Gość
beti
Witam, a ja mam problem: w zarzadzanie dyskami napisane jest przystawka.Po kliknieciu prawym myszy stoi:odswierz skanuj utorz dysk VHD skanuj dysk VHD wszystkie zadania pomoc. A po zwyklym kliknieciu wyskakuje mi C:prosty podstawowy NTFS (zdrowy rozruch,plik stronicowania,zrzut awaryjny,partycja podstawowa)148,95GB Ponizej pod literka C zarezerwowana przez system jeszcze nizej w tabelce dysk 0-zarezerwowany przez system 100MB NTFS dysk 1-wymienny F CD-ROM 0 A na samym dole: Nieprzydzielone Partycja podstawowa. Nie pisze po kliknieciu zadne zainicjuj.O co chodzi i jak to rozwiazac? Dzis odebralam komputer od fachowaca,wczesniej mialam 2 partycje. Serdecznie dziekuje za pomoc.
Gość
jak68
Witam. Dziękuję bardzo za informacje. Wasza stronka bardzo mi pomogła.pozdrawiam.
Gość
Gregu
Dzięki bardzo. Jesteś wielki.
Gość
RadziO
Witam z gory dziekuje pomogliscie i to bardzo meczylem sie z tym a tu wujek google i wasza stronka pomogla ;] Pozdrawiam ;]
Gość
Franciszek
Już zrobiłem Było troszeczkę inaczej niż tu opisane nie było zainicjowania ale się udało Przeszkodą były jakieś stare punkty przywracania 8GB i trudno je było usunąć dopiero TuneUp dał radę.
Gość
Franciszek
Mam W7.64 na lapku Wszystko jest na dysku C ale mam ok.420 GB wolne Chcę zrobić partycję D tak po połowie ale nie mogę tego C podzielić Wpisuję do podziału 250000 i okienko PODZIEL mam białe-nie reaguje na klik Proszę o radę
Gość
Paweł
Mam dysk nowy czyta mi w menedzer urządzeń ale w Zarządzanie dyskami (lokalny) już nie proszę o pomoc
Autor
kamiljot
Czy nowy dysk został zainicjowany? W Klikamy w zarządzaniu dyskami prawym przyciskiem myszy na dysk i wybieramy "Zainicjuj".
Gość
Kamil
Witam. Bardzo mi się to przydało.. niby to taki banał ale nie mogłem sobie dać rady z tym nowym dyskiem :)
Gość
Zibi
Witam. Chciałbym bardzo podziękować za świetny tutek! Bardzo się okazał przydatny, zaoszczędził niepotrzebnego stresu:) Serdecznie pozdrawiam:)