Bad sektory. Jak naprawić dysk twardy? Naprawa bad sektorów. | Serwis laptopów i konsol Express IT.
Na tej stronie znajdą Państwo najnowsze sterowniki oraz programy
Profesjonalny serwsis laptopów i konsol. TEL: 787-615-335 / 336
Wyświetleń: 280067
VN:F [1.9.22_1171]
Skuteczność artykułu: 4.4 /5

bad sektoryDziś dowiemy się, jak wykryć na naszym dysku bad sektory oraz jak skutecznie naprawić taki dysk twardy. Jest mnóstwo „magicznych” programów do usuwania, leczenia, naprawy i jeszcze masy innych cudów dotyczących bad sektorów i dysków twardych. Lecz jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie danych, nie możesz uznawać takich programów za ostateczne lekarstwo. W dalszej części dowiesz się dlaczego.

Są dwie podstawowe prawdy dotyczące bad sektorów z którymi polecam zapoznać się już na początku tego poradnika. Każda z tych prawd zależy od tego o jakim rodzaju bad sektorów mówimy, a są ich dwa rodzaje. Te które da się naprawić i te których naprawić się niestety NIE DA.

I jeszcze jedna podstawowa prawa dotycząca bad sektorów i jakichkolwiek innych problemów z dyskiem – Jeśli twój dysk zaczął wykazywać jakiekolwiek błędy S.M.A.R.T, od razu bez wahania PRZENIEŚ Z NIEGO NAJWAŻNIEJSZE DANE!

 

Bad sektory. Czym są?

 

Idąc dalej, bad sektory każdego z dwóch rodzajów możemy zdefiniować jako:

 • Bad sektory fizyczne – jest to ten rodzaj, którego niestety NAPRAWIĆ SIĘ NIE DA. Co prawda każdy współczesny dysk twardy posiada pewną rezerwę sprawnych sektorów właśnie po to, aby zastąpić nimi te fizycznie uszkodzone, ale jednak z czasem takie uszkodzenie będzie postępować i „zapas” rezerwowych sektorów się skończy, w efekcie czego doprowadzi to nasz dysk twardy do trwałego uszkodzenia i najprawdopodobniej do bezpowrotnej utraty danych.

  Jeszcze jedna rzecz co do bad sektorów fizycznych. Teoretycznie można je „wyciąć” z dysku twardego, czyli założyć partycje które będą omijały obszar na którym te bad sektory występują, lecz jest to rozwiązanie czasowe. Na pewno nie długo trwałe i na pewno NIE JEST BEZPIECZNE dla Twoich danych. Prędzej czy później bad sektory fizyczne zaczną się „mnożyć” i zajmować kolejne obszary dysku.
 • Bad sektory logiczne - jest to rodzaj bad sektorów które DA SIĘ NAPRAWIĆ. Wynikają one najczęściej z błędów struktury logicznej dysku, lekkich zmian pola magnetycznego w danej obrębie dysku twardego (przez co dane stają się nieczytelne i w efekcie taki obszar jest widziany jako bad sektory). Właśnie o naprawie takich bad sektorów będzie napisane w tym poradniku.

 

Bad sektory. Jak naprawić dysk twardy?

 

Teraz opiszę jak naprawić dysk twardy pozbywając się z niego bad sektorów logicznych.

UWAGA! Jako, że procedura naprawy dysku twardego wymaga operacji zerowania dysku (czyli bezpowrotnego wykasowania danych), konieczne jest przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań PRZENIESIENIE NAJWAŻNIEJSZYCH DANYCH.

No więc zaczynajmy. Posłużymy się tutaj znanym i cenionym w środowisku serwisowym, oprogramowaniem do operacji na dyskach twardych, czyli MHDD (do pobrania TUTAJ). Należy pobrać plik obrazu tego programu, po czym nagrać go na płytę CD dowolnym programem (np. NERO) i uruchomić z tejże płyty nasz komputer.

NASTĘPNA UWAGA! Program MHDD pracuje TYLKO z dyskami twardymi ustawionymi jako MASTER.

Gdy już uruchomimy komputer z płyty MHDD zobaczymy takie menu wyboru. Należy wybrać opcję nr 2.

bad sektory

Po wybraniu opcji nr 2 pojawi się ekran z dostępnymi dyskami. Powinna tam wyświetlić się nazwa naszego dysku. W moim przypadku jest to Virtual HD 1.1, ponieważ na potrzeby tego artykułu, użyłem maszyny wirtualnej, ale to nieistotne.

bad sektory

Wybieramy więc odpowiednią cyfrę przypisaną do naszego dysku i zatwierdzamy ENTEREM. Pojawi się główny ekran programu MHDD w którym wykonujemy czynności na dysku twardym.

Nas interesuje zapoznanie się ze stanem dysku twardego, w tym celu przeprowadzamy skanowanie powierzchni. Naciskamy F4 i gdy pojawi się okienko, ponownie naciskamy F4.

bad sektory
Skanowanie powinno się rozpocząć. Ekran skanowania wygląda tak jak poniżej:

bad sektory

Czas skanowania zależny jest od rozmiaru dysku twardego. Przy dużych dyskach (kilkaset GB) może potrwać nawet kilka godzin!

Gdy skanowanie dysku dobiegnie końca, pojawi się ekran z wynikami skanowania:

bad sektory

Z kolumny po prawej stronie możemy odczytać następujące dane na temat kondycji naszego dysku (opis dzięki użytkownikowi Nirvanowiec z hddrecovery.pl). Oto co oznaczają czasy odczytu:

<3ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 3ms (szare – dobre)
<10ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 10ms (szare – dobre)
<50ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 50ms (szare – dobre)
<150ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 150ms (zielone – nie świadczy to dobrze, ale to jeszcze nie błąd)
<500ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 500ms (czerwone – niestabilny odczyt, opóźnienie – są problemy)
>500ms – bloki z prędkością odczytu powyżej 500ms (brązowe – niestabilny odczyt, mogą zmienić się w bad sektory)

A oto co znaczą błędy odczytu:

? TIME – przekroczenie czasu żądania (odczyt niemożliwy, dysk „zawiesza” się w tym miejscu), bardzo prawdopodobny „zgon” dysku
x UNC – uszkodzony sektor (bad)
! ABRT – żądanie odrzucone (nie znaleziono sektora – poważny błąd, możliwe uszkodzenie powierzchni)
S IDNF – nie znaleziono znacznika sektora (najprawdopodobniej uszkodzone firmware dysku – nie do naprawienia w „domowych” warunkach)
A AMNF – nie znaleziono znacznika adresu (problem z nagłówkami opisującymi sektory)


Teraz gdy już znamy stan naszego dysku twardego i ilość bad sektorów, podejmijmy się próby jego naprawy. Przeprowadźmy więc pierwszy etap, czyli zerowanie dysku. W tym celu, wpisujemy komendę erase:


Zatwierdzamy enterem, po czym rozpocznie się proces zerowania:

jak naprawić dysk twardy

Długość procesu zerowania też jest zależna od rozmiaru dysku i w przybliżeniu może trwać tyle czasu ile trwało jego pełne skanowanie.

Po zakończonym zerowaniu, należy wykonać tzw. „remap” dysku. W tym celu wciskamy F4 i pojawi się nam okienko, w którym włączamy opcje „Remap” (enterem), tak jak na obrazku poniżej:

jak naprawić dysk twardy

Zatwierdzamy wybór wciskając F4 i zaczyna się proces remapowania. Remap dysku trwa również podobnie do jego skanowania i zerowania.

 

Czy bad sektory zniknęły?

 

To już w sumie przedostatni etap naprawy bad sektorów. Ostatnim etapem będzie sprawdzenie jakie efekty przyniosła naprawa. W tym celu po prostu przeprowadzamy ponowne skanowanie, czyli wciskamy 2 razy F4 i czekamy na wyniki.

Przed rozpoczęciem skanowania upewnijmy się tylko, że opcja Remap jest ustawiona na OFF.

Jeśli dysk nie wykazuje już błędów, które występowały poprzednio, to udało nam się pomyślnie usunąć bad sektory.

Jeśli jednak błędy nadal występują, istnieje duże ryzyko że są to bad sektory nienaprawialne. Możemy w takim wypadku powtórzyć całą procedurę jeszcze raz. Lecz nie ma gwarancji poprawy efektów.

Podane tutaj rozwiązanie dotyczy gruntownego działania na całej powierzchni dysku twardego. Bardziej zaawansowani użytkownicy zapewne zauważyli, że jest możliwość dokładnego wyboru sektora lub zakresu sektorów na których chcemy operować.

Reasumując – jeśli rozumiesz jak korzystać z selektywnego operowania na sektorach, zaoszczędzisz wiele czasu związanego z każdym jednym etapem opisywanej tutaj operacji naprawy bad sektorów.

100 Komentarzy do: Bad sektory. Jak naprawić dysk twardy?
 1. Kamil pisze:

  Ja właśnie skanuje dysk mam przeskanowane 76,1% i 557 UNC \czyli bad sektorów do tego AMNF 259. Po prostu super…

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 2. Dawid pisze:

  Mam problem , ponieważ mój laptop nie wykrywa dysku, ma bad sektory od upadku i nie wiem co robić bo pierwsze szkoda mi plików a sama naprawa w serwisie kosztuje ok.900 zł .Czy jest chociaż mała nadzieja na uratowanie dysku

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol pisze:

   Witam.

   Jeśli dysk jest po upadku to raczej nie ma wielkich szans na jego uratowanie. Polecam jak naprędzej skopiować z niego ważne dane a następnie wymienić dysk na nowy.

   Cena 900 zł za nowy dysk jest mocno zawyżona. Przeciętna cena dla dysku 500GB to około 250 zł. (dysk talerzowy).

   Pozdrawiam.

   Ta odpowiedź wzbudza kontrowersje użytkowników.
   Dobre 6 Słabe 7

   Odpowiedz
 3. nangarii pisze:

  co jest jest nie tak ze nie widzi dysku tylko stacje dvd?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol pisze:

   Proszę spróbować uruchomić program z osbsługą SCSI i upewnić sie, że dysk twardy podłączony jest w jako MASTER lub jest na pierwszym gnieździe ATA/SATA.

   Pozdrawiam.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 3 Słabe 2

   Odpowiedz
 4. Radek pisze:

  Mi podczas zerowania wyskoczył niebieski ekran z catastrofic failure. Teraz nie widać dysku nawet w BIOSIE….co teraz da się z tym dyskiem zrobić?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • Radek pisze:

   Dobra jakoś mi się udało „zobaczyć” ponownie dysk. Robię ramap(bo zerowania nie dało się zrobić) i już mam ponad 1500 „!” i koło 1000 „x” a dopiero poszło 5 %…a robi się to już prawie….tydzień….dysk do wyrzucenia z tego co widzę…

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 0 Słabe 0

   Odpowiedz
  • Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol pisze:

   Prawdopodobnie taki dysk jest nieodwracalnie uszkodzony. Jeśli były tam ważne dane jedym ratunkiem są firmy zajmujące się profesjonalnie odzyskiwaniem danych.

   Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
   Dobre 7 Słabe 2

   Odpowiedz
 5. alex pisze:

  Chcialabym postapic zgodnie z instrukcjami by wyczyscic bad sektory ale komputer mi nie odpala i caly czas laduje sie windows

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 3

  Odpowiedz
 6. ZyQ pisze:

  Witam!
  Program mogę polecić z czystym sumienie. Fakt jest taki, że trochę to trwa ale różnica jest znaczna.
  Mój laptop spadł na ziemie i od tamtego czasu wolno chodził. Po roku zebrałem się i zrobiłem w końcu skan MHDD przy 5% skanowania miałem 37 bad sektorów a, że zależało mi na czasie więc od razu bez wcześniejszego skanu przystąpiłem do zerowania. Trwało to baardzo długo! Bo zerowanie było z prędkością średnio 5mb/s co w sumie dało jakieś 20++ h pracy, dysk 500gb. Opłacało się, bo gdy przystąpiłem do mapowania, nie znalazło ani jednego bad sektora! Polecam, jeżeli ktoś ma czas, to nie ma dla niego nic lepszego.

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 10 Słabe 2

  Odpowiedz
 7. best kombat pisze:

  Przed rozpoczęciem tych operacji należy upewnić się czy dysk pracuje jako DMA w przypadku ustawienia na PIO procedura erase i remap bedzie trwała bardzo długo (mój dysk 320Gb procedurę erase przeprowadzał przez 30 godzin) program MHDD wyświetla odpowiednią informację.

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 9 Słabe 1

  Odpowiedz
  • Grzegorz pisze:

   Jak i gdzie to ustawić?

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 0 Słabe 0

   Odpowiedz
 8. ggg pisze:

  To działa. Program usunął wszystkie bad sektory i działa jak nowy!!! SUPER!!!

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 5 Słabe 1

  Odpowiedz
 9. Ewa pisze:

  Dziekuje za czytelna instrukcje. *
  Mam pytanie czy po wyczyszczeniu dysku bede mogla zainstalowac ubuntu od razu czy komputer bedzie sie upominal o jakies sterowniki itp ktore sa na plycie startowej zawierajacej windowsa vista i rownoczesnie sterowniki do poprzedniego dysku ktory byl w tym komputerze – re instalacja z tej plyty nie dziala natomiast pozwolila mi na zainstalowanie ubuntu . Niestety po kilku probach reinstalacji pojawily sie bad sektory – mam nadzieje ze logiczne.
  Dziekuje bardzo za odpowiedz;
  przepraszam tez za brak polskich znakow ale jeszcze nie zdazylam zmienic wersji jezykowejw ubuntu

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 0

  Odpowiedz
 10. Pawel pisze:

  Witam.Mam pytanie jak chce zerowac dysk pisze ‚type start sector to weite[0]:’i kreseczka ktora miga moje pytanie dotyczy tego czy tam mam cos wpisac czy nacisnanc enter Prosze o odpowiedz i przepraszam ze pisze bez polskich znakow pisze z telefonu.;p

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 0

  Odpowiedz
 11. Siwy pisze:

  Witam.
  Poradnik bardzo ladnie napisany ale mam pewien problem.
  O tyle, że mój dysk wyszukuje wyłącznie w 1st opcji wyboru przy ekranie startowym to także na 6th miejscu, Nie wiem od czego to zależy ale mniejsza z tym.
  Mianowicie po wybraniu dysku nr 6 pojawia mi się przez Was nazwany główny ekran programu. Po tym standardowo naciskam F4 i tu jest problem. Po tym nie pojawia mi się okno wyboru, ani nic z tego. Program się zwiesza, nawet czas nie leci do przodu w prawym dolnym rogu.
  Proszę o pomoc.

  PS. możliwe, że to przez ustawienia master gdyż nie widział w opcjach biosu możliwości zmienienia tego.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 1

  Odpowiedz
  • Siwy pisze:

   Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

   Użytkownicy uznali tą odpowiedź za mało pomocną.
   Dobre 1 Słabe 5

   Odpowiedz
   • cenors pisze:

    dysk na master musisz miec

    Czy ta odpowiedź była pomocna?
    Dobre 1 Słabe 1

    Odpowiedz
 12. lancer23 pisze:

  Witam, czy istnieje program który odróżni bad sektory fizyczne od logicznych??

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 11 Słabe 3

  Odpowiedz
 13. Bongobog pisze:

  Witam wszystkie bady zniknęły dysk 250 giga ponownie sprawny.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 2 Słabe 1

  Odpowiedz
 14. rav pisze:

  Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za mało pomocną.
  Dobre 4 Słabe 7

  Odpowiedz
 15. gonai pisze:

  A co jeżeli bad sektory występują na dysku a którym mam zainstalowany system? Będę musiała go po tym przeinstalować?

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 8 Słabe 3

  Odpowiedz
  • frfd pisze:

   tak

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 0 Słabe 0

   Odpowiedz
 16. Jan pisze:

  Bardzo dziękuję za ten wspaniały program

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 14 Słabe 1

  Odpowiedz
 17. jedrek00711 pisze:

  witam po skanowaniu dysku są takie wyniki<150- 4 oraz xUNC-1 czy jest to groźne i czy mam wykonać zerowanie dysku proszę o pomoc pozdrawiam

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 3

  Odpowiedz
  • Grzechu pisze:

   Możesz zrobić zerowanie i remap tak na wszelki wypadek żeby bady się nie mnożyły

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 1 Słabe 0

   Odpowiedz
 18. jedrek00711 pisze:

  Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za mało pomocną.
  Dobre 0 Słabe 3

  Odpowiedz
 19. Aksik pisze:

  Witam. Mam problem z programem MHDD. Pobrałem go, zgrałem na CD za pomozą Nero 7 Essentials, Ale nie moge go odpalić. W BIOS’ie ustawiłem boot z CD, lecz gdy resetuję komputer, wyskakuje napis „boot failure”. Posiadam Windows XP Professional.
  Proszę o pomoc :)

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 2

  Odpowiedz
  • Grzechu pisze:

   Łatwiej będzie chyba zrobić bootowalnego pendriva programem MultiBootISO. Trwa to kilka sekund a w razie jakbyś coś źle nagrał możesz to zrobić ponownie nie marnując płyt.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 2 Słabe 0

   Odpowiedz
 20. dex pisze:

  mam pytanie co zrobic jesli mam ustawiony dysk na master a program nadal nie chce mi sie odpalic przy uruchomieniu PC?? mam w BIOS-ie ustawione ze 1 plyta…

  prosze o repost.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 2

  Odpowiedz
 21. Damian pisze:

  Mi nie pomogło najpierw wykryło z 6 zielonych bloków i 5 czerwonych zrobiłem zerowanie , remap i z powrotem skan i porazka wyskoczyło z 40 zielonych i 12 czerwonych i dysk zaczoł się wieszać tak ze naet partycji niedało się utworzyć ani zainstalować systemu kupiłem nowy dysk i po kłopocie:)

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 1

  Odpowiedz
 22. Łukasz pisze:

  W tej chwili reanimuje dysk tym programem i już 4.1% same warny lecą nie mam różowych błędów a więc uda mi się dysk chyba postawić na nogi tak myślę pytanie jak wyłączyć błędne sektory w tym programie?

  Pozdrawiam
  Łukasz

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 9 Słabe 1

  Odpowiedz
 23. maniek19867 pisze:

  witam. mam system win 7 home i pokazuje się komunikat o awarji dysku lecz wszystko działa normalnie. HARD DISK SENTINEL pokauje mi:
  HEALTH: 0%
  PERFORMANCE: 100%
  BAD SECTORS: 25
  POWER ON TIME: 920 DNI
  TOTAL START/STOP COUNT: 3020

  po skanie MHDD nie znalazł badsektorów fizycznych i logicznych

  czy żywotność dysku sończyła się po 3000-cznym uruchomieniu ??

  Ta odpowiedź wzbudza kontrowersje użytkowników.
  Dobre 6 Słabe 5

  Odpowiedz
 24. KAMIL pisze:

  WITAM MAM PYTANKO CZY DYSK S.M.A.R.T NAPRAWIĘ TYM PROGRAMEM PROSZĘ O ODPOWIEDŹ I Z GÓRY DZIĘKUJĘ POZDRAWIAM

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 11 Słabe 4

  Odpowiedz
 25. jordan pisze:

  Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za mało pomocną.
  Dobre 2 Słabe 11

  Odpowiedz
 26. teede pisze:

  mam jeszcze jedną sprawe. Skanowanie w końcu doszło do końca. Zacząłem zerowanie ale już na początku wyskoczył niebieski ekran z catastrophic failure. Czy to już po dysku ?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 3

  Odpowiedz
 27. teede pisze:

  witam. Mi po zeskanowaniu 12.5% pokazuje 2843 badsektory. Więc już wiem że dysk w słabej formie. A czy mogę zakończyć skanowanie wcześniej i zrobić zerowanie?

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 5 Słabe 1

  Odpowiedz
 28. andrzej pisze:

  mam pytanie troche innego problemu do pana kamiliot ,majac acera z widows7 home premium wgralem windows7 ultimate,udalo sie wgrac lecz przed pierwszym podlaczeniem interntu trzeba bylo jeszcze wgrac program ,no i mialem 3 programy ,wybralem windows vista loader v1.6 no i sie tak stalo ze teraz po wlaczeniu pokazuje sie tylko napis acer i na dole press f2 go to setup i po chwili gasnie i znowu zapala si to samo co wczesniej.jak pana zdaniem mozna to naprawic.acer aspire 8951g

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 2 Słabe 0

  Odpowiedz
 29. Adamss pisze:

  U mnie to wygląda tak.
  Mam dysk 1tb seagate
  Przechodzi skanowanie w mniej wiecej 3h

  Problem tkwi w tym ze jak wpisuje komende erase to po mniej wiecej minucie wyskakuje niebieski ekran i pisze FAILURE.
  Da sie ten dysk uratowac ??

  Dodam ze ten dysk nigdy nie byl uzywany jako dysk systemowy !!

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 18 Słabe 1

  Odpowiedz
 30. domelek pisze:

  Mi pomogło wielkie dzięki wszystko eleganco

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 0

  Odpowiedz
 31. Arek pisze:

  Witam!
  Staram się za pomocą tego programu postawić na nogi moj dysk twardy, jest to dysk WD 160 gb 2,5 cala sata, w hd tune pokazalo mi 1,2 % dysku uszkodzonego, dysk wyzerowałem, jednak podczas remapu po znalezieniu pierwszego bad sectora program mi staje … dlaczego jak sobie z tym poradzić ? czy przy takiej ilości bad sectorów wogole jest sens ?

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 8 Słabe 0

  Odpowiedz
 32. edziopedzio pisze:

  Ej a jaknagram ten program na pendrive’ a to będzie działać tak jak z płyty?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 1

  Odpowiedz
 33. Sylwia pisze:

  a co jeśli program nie widzi dysku ??

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 3

  Odpowiedz
 34. Jarek pisze:

  Mam pytanie do Autora.Czy program tylko pod tzw tryb DOS do zerowania i naprawy bad logiki dysku HDD jest w miarę skuteczny ? A co z programami pod Windows np Vista albo W7 ? Mam dysk 160 Giga do naprawy ale nie mam czasu aby wyłączyć na x godzin Windowsa >mam W7 64 bit CheckDrive >low level format 4 25 > Seagate SeaToolsforWindows 1206 > Czy one pomopgą tzw zielonemu użytkownikowi w naprawie dysku pod Windowsem ?
  Pozdrawiam
  Prosił bym o Email z odpowiedzią.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 35. Rajmund pisze:

  Witam. Robie REMAP. Wszystko działa ale robi mi sie 31,1% i zatrzymuje sie bo znajduje A (AMNF) i tak stoi bez ruchu. Wciskałem wszystko co sie działo i zero reakcji?? co mam robic>??

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 1

  Odpowiedz
 36. bumper72 pisze:

  Znalazł 14 bad sectorów i po całym zabiegu problem został usunięty.Super programik

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 37. michał pisze:

  czyli jak mam błąd S.M.A.R.T to pozamiatane?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 38. Jacek pisze:

  Czy zerowanie dysku usunie partycje ???

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   Tak. Partycje zostaną bezpowrotnie usunięte.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 1 Słabe 0

   Odpowiedz
 39. mirek pisze:

  witam mam viste i u mnie wyglada to zupelnie inaczej niemam programu mhdd a uruchamia mi sie cos a potem „[dr-dos]A:\
  o co chodzi???

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 40. Jarek pisze:

  witam zrobiłem wszystko jak w instrukcji dysk 120 ale po remap dalej jest UNC 502 a AMNF 26 czy coś sie da zrobić jeszcze z tym dyskiem

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 41. Tomasz pisze:

  witam. mam problem bo wpisuje erase i niechce mi zerowac dysku chociaz nie mam na nim bad sektorow to mi sie dysk zawiesza i chcialem go wyzerowac . z gory dziekuje

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 42. lukasz pisze:

  wux:
  parametr C4 to są bad sektory przeniesione (realokowane), czyli zapisane jako uszkodzone (fizyczne bad sektory) i zastąpione sektorami z obszaru rezerwowego – tego parametru nie da się już zmienić (może jedynie narastać).
  Jeśli parametr w smarcie C5 ma wartość powyżej 0, znaczy to że dysk ma badsektory logiczne, bądź fizyczne i w takim wypadku można je remapować w mhdd – jeśli okażą się one fizyczne to wartość z C5 przejdzie do C4:), a jeśli logiczne to poprostu zniknie z C5, a C4 się nie zwiększy.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 0

  Odpowiedz
 43. lucyfer pisze:

  mam nadzieje, ze moj dysk uda sie ożywić :) świetny artykuł!

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 44. as pisze:

  mam taki sam problem. co robic????

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 45. aaaaaaa pisze:

  prosze o odpowiedz!

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 46. wux pisze:

  powyzsza instrukcja dziala takze na (c4) reallocated event count ? wykryty prze zprogram HD Tune Pro ?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 47. wux pisze:

  witam,
  program HD Tune Pro wykryl u mnie:
  (C7) Reallocated Event Count 100 | 100 | 0 | 97 warning (na zolto).
  dysk 120 gb, laptop acer. windows xp pro sp3.
  co mozna w tej sytuacji zrobic ??

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 48. batsektol pisze:

  >>>kamiljot (author) pisze:

  Tak. Zerowanie dysku powoduje całkowite i bezpowrotne usunięcie danych.<<<
  nie prawda zerowanie dysku nie usuwa bezpowrotnie danych w dzisiejszej dobie komputeryzacji jest możliwość odzyskania danych nawet po 3-krotnym zerowaniu dysku twardego
  aczkolwiek nie jest dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba :) bo jest cholernie drogie
  Pozdrawiam bezpowrotnie ;)

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 1

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   Prosimy zatem o więcej szczegółów, aby czytelnicy mogli się z nimi zapoznać. Pozdrawiam.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 1 Słabe 0

   Odpowiedz
 49. ataru pisze:

  a co jeśli nie wykrywa mi dysku wyskakuje komunikat , not suport LBA mode ?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 50. Artur pisze:

  Witam pańskim sposobem pozbyłem się 47 [x] Bad sectorów.
  Niestety program wciąż pokazuje mi takie dane:
  (500ms) ~ 18 sektorów
  I żadnego X-a

  Mogę rozumieć że te 18 sektorów może znowu zmienić się w bady?
  Jeżeli tak to jak temu zapobiec?

  Z góry dziękuje za odpowiedź.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   Witam serdecznie.

   Z dużym prawdopodobieństwem można twierdzić, ze te sektory zamienią się w uszkodzone. Nie sposób temu zapobiec. Jedynie można przenieść najważniejsze dane i wymienić dysk twardy na nowy.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 0 Słabe 0

   Odpowiedz
 51. Artur pisze:

  Witam posiadam dysk Segate 500gb tym sposobem pozbyłem się 47 [X] czyli bad sectorów, jednaj po zeskanowaniu pokazuje mi jeszcze takie coś:
  ~ 130
  >500ms> ~ 18
  Cały dysk posiada przeszło 97 mln Sectorów.

  Czy z takim wynikiem dysk da rade jeszcze pracowac?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 52. piotr pisze:

  nie moge przeprowadzic skanowania, wyskakuje mi komunikat: your cdrrom does not supper verify command. ktos wie co to jest? co ma do tego cdrom?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 53. vbest pisze:

  Witam.
  Usunięcie Logicznych BAD SECTORÓW z dysku twardego to dla mnie nie problem.
  Więcej info na vbest@o2.pl
  Pozdrawiam

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 1

  Odpowiedz
 54. Karol pisze:

  a co zrobić jeżeli mhdd przechodzi wszystko bez problemu, nie ma bad sektorow itd, a mimo to jest problem z partycjonowaniem? ;>

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 55. Emil pisze:

  Witam. Zerowanie dysku na usb można wykonać pod windowsem programem „MiniTool Partition Wizard Home Edition” wystarczy kliknąć prawym klawiszem na dysk i wybrać „wipe” remap nie zawsze jest potrzebny.
  Pozdrawiam

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 56. Michał pisze:

  Mam pytanie. Program nie chce mi się uruchomić z płyty, czy jest to spowodowane tym że jest to płyta DVD zamiast CD? Ustawiłem bootowanie na CD/DVD ale to nic nie dało. Dodam że przed startem systemu mam czarny ekran S.M.A.R.T Capeble status BAD, następnie wchodzi mi do biosu i dopiero jak wyjdę z biosu klawiszem escape uruchamia się system. W innym przypadku czarny ekran się zapętla a system się nie uruchamia.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 57. Michał pisze:

  mi niestety nie pomogło :/

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 58. Mateusz pisze:

  i jeszcze jedno czy mogę zrobić remap bez zerowaia ?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 59. Mateusz pisze:

  pomocy mój dysk ma ponad 2k bad sectorów a są na nim ważne dane co zrobić i jeszcze jedno czy dysk jest do wyrzucenia ?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   Jeśli dysk posiada taką ilość BAD SECTORÓW należy bezzwłocznie zabezpieczyć ważne dane oraz najlepiej wymienić dysk twardy na nowy. Można także podjąć próbę naprawy, która jednak będzie skuteczna jedynie w przypadku gdy na dysku znajdują się bad sectory logiczne, w przypadku bad sectorów fizycznych należy wymienić dysk na nowy.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 1 Słabe 0

   Odpowiedz
 60. Dawid pisze:

  jeśli macie dysk na sate i macie problemy to Wejdźcie do BIOSu i przełączcie tryb kontrolera SATA z AHCI na IDE lub Compatible. i bd ok ;)

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 0

  Odpowiedz
 61. Darek pisze:

  Witam. Ja też mam podobny problem. Mam dysk WD 320G SATA i mi też nie wykrywa przez program. Ewentualnie jakim innym programem mogę usunąć bad sektory?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 62. Krystian pisze:

  Jak uruchomic komputer z plyty z tym programem. Prosilbym o pewna i czytelna instrukcjie. PROSZE zaraz mi sie komp moze rozwalic z powodu dysku!

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   W BIOSie należy przestawić kolejność uruchamiania napędów i jako pierwszy ustawić napęd CD/DVD. Wtedy komputer uruchomi się z płyty i będzie możliwe użycie programu.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 0 Słabe 0

   Odpowiedz
 63. Czarek pisze:

  Ta operacja zerowania dysku powoduje, że cały dysk twardy jest czysty, tak? Bez żadnych danych? I czym po takim zerowaniu dysku trzeba wrzucić nowy system?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   Tak. Zerowanie dysku powoduje całkowite i bezpowrotne usunięcie danych. Po takim zabiegu konieczna jest instalacja nowego systemu operacyjnego.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 0 Słabe 0

   Odpowiedz
 64. Krzychu pisze:

  Dodam, że musiałem pozmieniać kilka rzeczy w biosie dotyczących dysku twardego…

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 1

  Odpowiedz
 65. Krzychu pisze:

  Witam Panów profesjonalistów. Chciałbym się dowiedzieć czym się różni opcja pierwsza od drugiej, którą mamy wybierać zgodnie z instrukcją (chodzi mi o pierwszy screen z instrukcją obsługi programu :) )? Pytam, ponieważ program znajduje mój dysk tylko w pierwszej opcji… Czy w ogóle moje jej użyć? Dodam tylko że posiadam laptopa :)

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   Oczywiście, jeśli w Pańskim przypadku pierwsza opcja umożliwia wykrycie dysku, nie ma przeciwwskazań aby jej użyć.Różni się ona tym od drugiej opcji, że używa innych sterowników do obsługi dysku twardego (które jak widać są w Pańskim przypadku wymagane). Pozdrawiam.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 2 Słabe 0

   Odpowiedz
 66. miQ pisze:

  Adam pisze:

  Jak dokonać zmiany , aby dysk był Master ?? w laptopie ?

  przylacze sie do pytania

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   W przypadku laptopa dysk domyślnie powinien być w trybie master. Jeśli program MHDD nie wykrywa dysku, być może kontroler dysków w laptopie nie jest przez program obsługiwany.

   Można jeszcze spróbować zdemontować napęd optyczny a program MHDD uruchomić z pendrive’a (najlepiej pobrać pakiet Hirens Boot CD, który można uruchomić z pendrive’a i jest w nim zawarty program MHDD, oczywiście jeśli laptop pozwala na bootowanie z USB). Być może wtedy laptop z racji tego iż ma tylko jeden napęd podpięty pod kontroler, ustawi dysk w tryb master.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 1 Słabe 0

   Odpowiedz
 67. Tomek pisze:

  A czy ktos wie jak naprawic takie bady nie wykonujac zerowania?
  Czyli jak naprawic dysk i nie stracic danych?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 68. Adam pisze:

  Jak dokonać zmiany , aby dysk był Master ?? w laptopie ?

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 69. damian pisze:

  ale czy ten program zadziala na laptopie???

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • kamiljot pisze:

   Owszem działa, lecz jak w artykule zostało wspomniane – dysk twardy mus być w konfiguracji MASTER.

   Czy ta odpowiedź była pomocna?
   Dobre 0 Słabe 0

   Odpowiedz
 70. Bogdan pisze:

  za pierwszym razem skanowanie trwalo 3 dni (160 GB dysk),zerowanie odbyło się bardzo szybko,Reamp trwał tez bardzo długo kiedy już się zbliżał do końca nie wiem co się stało bo byłem w pracy ale wystąpił jakiś Eror,więc zacząłem od początku,wtej chwili już jest dobrych kilka dni jestem na Reamp i mam zaledwie 17,5 %,strasznie długo to trwa i nie wiem dlaczegoprogram uważam jest świetny chyba za dużo bad sektorów,pozdrawiam serdecznie…

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 71. Gutek pisze:

  do Robert
  Jeśli masz dysk zewnętrzny, podpięty przez USB potrzebujesz programu Victoria. Działa podobnie do MHDD i jest dostępny pod DOS jak i pod Windows. Ja korzystałem z niego na laptopie przy zewnętrznym dysku ATA, używając MiniXP z płyty Hiren’s Boot CD.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 1 Słabe 0

  Odpowiedz
 72. leszek pisze:

  witam autorów,profesjonalistów? cieszę się, że znalazłem tą stronę i przedewszystkim porady,z których można korzystać? bardzo dobry program- MHDD, często jest w internecie. mam go,ale nie dokładnie umiem korzytać? dziękuje i pozdrawiam, leszek

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 73. Michal pisze:

  Śliczne dzięki. Wszystko znakomicie opisane…i bardzo przydatne.

  Pozdrawiam

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 74. PabloPawelek pisze:

  Dzięki, spróbuje swój dysk postawić. Może wstanie ;)

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 75. Bartek pisze:

  W końcu znalazłem rozwiązanie mojego problemu posiadam dysk 50 GB, na którym znalazły się bad sektory i zwiększały one swoją objętość.

  Pozdrawiam.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 76. Unix pisze:

  Zacznijmy od tego że bad sector’y nie można usunąć. Można je jedynie wyrzucić za płot :) One zostaną na dysku ale nie będą używane. Ale tutek i tak dobry. Pozdro dla autora

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 77. Georg pisze:

  Super, dzięki

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
 78. Robert pisze:

  Artykul ok, ale co zrobic jesli mam dysk zewnetrzny podpiety na USB do komputera (mam taki dysk 2,5″ na ATA) MHDD go nie widzi niestety.
  Artykul swietny.

  Czy ta odpowiedź była pomocna?
  Dobre 0 Słabe 0

  Odpowiedz
  • idzik pisze:

   poprostu rozkręć,wyjmij z obudowy i podłącz do komputera jak normalny dysk

   Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
   Dobre 3 Słabe 0

   Odpowiedz
 79. Anna pisze:

  Bardzo ślicznie dziękuję :) Dzięki tej stronie i jej autorowi / autorom uniknęłam problemów z serwisem dysku twardego i dodatkowymi kosztami, a sytuacja była dramatyczna, ponieważ dysk nie dawał się sformatować. CHoć straciłam wiele danych, dysk pracuje po zerowaniu ładnie i bez żadnych problemów. Bardzo polecam i dziękuję.

  Użytkownicy uznali tą odpowiedź za bardzo pomocną.
  Dobre 4 Słabe 0

  Odpowiedz

Dodaj komentarz