Bad sektory. Jak naprawić dysk twardy? Naprawa bad sektorów. | Serwis laptopów i konsol Express IT.
Na tej stronie znajdą Państwo najnowsze sterowniki oraz programy
Profesjonalny serwsis laptopów i konsol. TEL: 787-615-335 / 336
Wyświetleń: 302536
VN:F [1.9.22_1171]
Skuteczność artykułu: 4.5 /5

bad sektoryDziś dowiemy się, jak wykryć na naszym dysku bad sektory oraz jak skutecznie naprawić taki dysk twardy. Jest mnóstwo „magicznych” programów do usuwania, leczenia, naprawy i jeszcze masy innych cudów dotyczących bad sektorów i dysków twardych. Lecz jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie danych, nie możesz uznawać takich programów za ostateczne lekarstwo. W dalszej części dowiesz się dlaczego.

Są dwie podstawowe prawdy dotyczące bad sektorów z którymi polecam zapoznać się już na początku tego poradnika. Każda z tych prawd zależy od tego o jakim rodzaju bad sektorów mówimy, a są ich dwa rodzaje. Te które da się naprawić i te których naprawić się niestety NIE DA.

I jeszcze jedna podstawowa prawa dotycząca bad sektorów i jakichkolwiek innych problemów z dyskiem – Jeśli twój dysk zaczął wykazywać jakiekolwiek błędy S.M.A.R.T, od razu bez wahania PRZENIEŚ Z NIEGO NAJWAŻNIEJSZE DANE!

 

Bad sektory. Czym są?

 

Idąc dalej, bad sektory każdego z dwóch rodzajów możemy zdefiniować jako:

  • Bad sektory fizyczne – jest to ten rodzaj, którego niestety NAPRAWIĆ SIĘ NIE DA. Co prawda każdy współczesny dysk twardy posiada pewną rezerwę sprawnych sektorów właśnie po to, aby zastąpić nimi te fizycznie uszkodzone, ale jednak z czasem takie uszkodzenie będzie postępować i „zapas” rezerwowych sektorów się skończy, w efekcie czego doprowadzi to nasz dysk twardy do trwałego uszkodzenia i najprawdopodobniej do bezpowrotnej utraty danych.

    Jeszcze jedna rzecz co do bad sektorów fizycznych. Teoretycznie można je „wyciąć” z dysku twardego, czyli założyć partycje które będą omijały obszar na którym te bad sektory występują, lecz jest to rozwiązanie czasowe. Na pewno nie długo trwałe i na pewno NIE JEST BEZPIECZNE dla Twoich danych. Prędzej czy później bad sektory fizyczne zaczną się „mnożyć” i zajmować kolejne obszary dysku.
  • Bad sektory logiczne - jest to rodzaj bad sektorów które DA SIĘ NAPRAWIĆ. Wynikają one najczęściej z błędów struktury logicznej dysku, lekkich zmian pola magnetycznego w danej obrębie dysku twardego (przez co dane stają się nieczytelne i w efekcie taki obszar jest widziany jako bad sektory). Właśnie o naprawie takich bad sektorów będzie napisane w tym poradniku.

 

Bad sektory. Jak naprawić dysk twardy?

 

Teraz opiszę jak naprawić dysk twardy pozbywając się z niego bad sektorów logicznych.

UWAGA! Jako, że procedura naprawy dysku twardego wymaga operacji zerowania dysku (czyli bezpowrotnego wykasowania danych), konieczne jest przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań PRZENIESIENIE NAJWAŻNIEJSZYCH DANYCH.

No więc zaczynajmy. Posłużymy się tutaj znanym i cenionym w środowisku serwisowym, oprogramowaniem do operacji na dyskach twardych, czyli MHDD (do pobrania TUTAJ). Należy pobrać plik obrazu tego programu, po czym nagrać go na płytę CD dowolnym programem (np. NERO) i uruchomić z tejże płyty nasz komputer.

NASTĘPNA UWAGA! Program MHDD pracuje TYLKO z dyskami twardymi ustawionymi jako MASTER.

Gdy już uruchomimy komputer z płyty MHDD zobaczymy takie menu wyboru. Należy wybrać opcję nr 2.

bad sektory

Po wybraniu opcji nr 2 pojawi się ekran z dostępnymi dyskami. Powinna tam wyświetlić się nazwa naszego dysku. W moim przypadku jest to Virtual HD 1.1, ponieważ na potrzeby tego artykułu, użyłem maszyny wirtualnej, ale to nieistotne.

bad sektory

Wybieramy więc odpowiednią cyfrę przypisaną do naszego dysku i zatwierdzamy ENTEREM. Pojawi się główny ekran programu MHDD w którym wykonujemy czynności na dysku twardym.

Nas interesuje zapoznanie się ze stanem dysku twardego, w tym celu przeprowadzamy skanowanie powierzchni. Naciskamy F4 i gdy pojawi się okienko, ponownie naciskamy F4.

bad sektory
Skanowanie powinno się rozpocząć. Ekran skanowania wygląda tak jak poniżej:

bad sektory

Czas skanowania zależny jest od rozmiaru dysku twardego. Przy dużych dyskach (kilkaset GB) może potrwać nawet kilka godzin!

Gdy skanowanie dysku dobiegnie końca, pojawi się ekran z wynikami skanowania:

bad sektory

Z kolumny po prawej stronie możemy odczytać następujące dane na temat kondycji naszego dysku (opis dzięki użytkownikowi Nirvanowiec z hddrecovery.pl). Oto co oznaczają czasy odczytu:

<3ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 3ms (szare – dobre)
<10ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 10ms (szare – dobre)
<50ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 50ms (szare – dobre)
<150ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 150ms (zielone – nie świadczy to dobrze, ale to jeszcze nie błąd)
<500ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 500ms (czerwone – niestabilny odczyt, opóźnienie – są problemy)
>500ms – bloki z prędkością odczytu powyżej 500ms (brązowe – niestabilny odczyt, mogą zmienić się w bad sektory)

A oto co znaczą błędy odczytu:

? TIME – przekroczenie czasu żądania (odczyt niemożliwy, dysk „zawiesza” się w tym miejscu), bardzo prawdopodobny „zgon” dysku
x UNC – uszkodzony sektor (bad)
! ABRT – żądanie odrzucone (nie znaleziono sektora – poważny błąd, możliwe uszkodzenie powierzchni)
S IDNF – nie znaleziono znacznika sektora (najprawdopodobniej uszkodzone firmware dysku – nie do naprawienia w „domowych” warunkach)
A AMNF – nie znaleziono znacznika adresu (problem z nagłówkami opisującymi sektory)


Teraz gdy już znamy stan naszego dysku twardego i ilość bad sektorów, podejmijmy się próby jego naprawy. Przeprowadźmy więc pierwszy etap, czyli zerowanie dysku. W tym celu, wpisujemy komendę erase:


Zatwierdzamy enterem, po czym rozpocznie się proces zerowania:

jak naprawić dysk twardy

Długość procesu zerowania też jest zależna od rozmiaru dysku i w przybliżeniu może trwać tyle czasu ile trwało jego pełne skanowanie.

Po zakończonym zerowaniu, należy wykonać tzw. „remap” dysku. W tym celu wciskamy F4 i pojawi się nam okienko, w którym włączamy opcje „Remap” (enterem), tak jak na obrazku poniżej:

jak naprawić dysk twardy

Zatwierdzamy wybór wciskając F4 i zaczyna się proces remapowania. Remap dysku trwa również podobnie do jego skanowania i zerowania.

 

Czy bad sektory zniknęły?

 

To już w sumie przedostatni etap naprawy bad sektorów. Ostatnim etapem będzie sprawdzenie jakie efekty przyniosła naprawa. W tym celu po prostu przeprowadzamy ponowne skanowanie, czyli wciskamy 2 razy F4 i czekamy na wyniki.

Przed rozpoczęciem skanowania upewnijmy się tylko, że opcja Remap jest ustawiona na OFF.

Jeśli dysk nie wykazuje już błędów, które występowały poprzednio, to udało nam się pomyślnie usunąć bad sektory.

Jeśli jednak błędy nadal występują, istnieje duże ryzyko że są to bad sektory nienaprawialne. Możemy w takim wypadku powtórzyć całą procedurę jeszcze raz. Lecz nie ma gwarancji poprawy efektów.

Podane tutaj rozwiązanie dotyczy gruntownego działania na całej powierzchni dysku twardego. Bardziej zaawansowani użytkownicy zapewne zauważyli, że jest możliwość dokładnego wyboru sektora lub zakresu sektorów na których chcemy operować.

Reasumując – jeśli rozumiesz jak korzystać z selektywnego operowania na sektorach, zaoszczędzisz wiele czasu związanego z każdym jednym etapem opisywanej tutaj operacji naprawy bad sektorów.

napisz na forum:


Gość
Mariusz
A jak wygląda sytuacja, jak chciałbym naprawić uszkodzony dysk, ale podłączony jest do sprawnego laptopa przez usb??
Autor
Kamil Janicki - serwisant laptopów
Witam serdecznie. Program MHDD nie obsługuje interfejsu USB tak więc naprawa z użyciem adaptera USB nie będzie możliwa. W takim przypadku polecam program Victoria, który powinien sobie z tym problemem poradzić. Pozdrawiam.
Gość
Kamil
Ja właśnie skanuje dysk mam przeskanowane 76,1% i 557 UNC \czyli bad sektorów do tego AMNF 259. Po prostu super...
Gość
Dawid
Mam problem , ponieważ mój laptop nie wykrywa dysku, ma bad sektory od upadku i nie wiem co robić bo pierwsze szkoda mi plików a sama naprawa w serwisie kosztuje ok.900 zł .Czy jest chociaż mała nadzieja na uratowanie dysku
Autor
Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol
Witam. Jeśli dysk jest po upadku to raczej nie ma wielkich szans na jego uratowanie. Polecam jak naprędzej skopiować z niego ważne dane a następnie wymienić dysk na nowy. Cena 900 zł za nowy dysk jest mocno zawyżona. Przeciętna cena dla dysku 500GB to około 250 zł. (dysk talerzowy). Pozdrawiam.
Gość
nangarii
co jest jest nie tak ze nie widzi dysku tylko stacje dvd?
Autor
Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol
Proszę spróbować uruchomić program z osbsługą SCSI i upewnić sie, że dysk twardy podłączony jest w jako MASTER lub jest na pierwszym gnieździe ATA/SATA. Pozdrawiam.
Gość
Radek
Mi podczas zerowania wyskoczył niebieski ekran z catastrofic failure. Teraz nie widać dysku nawet w BIOSIE....co teraz da się z tym dyskiem zrobić?
Autor
Kamil Janicki - serwisant laptopów i konsol
Prawdopodobnie taki dysk jest nieodwracalnie uszkodzony. Jeśli były tam ważne dane jedym ratunkiem są firmy zajmujące się profesjonalnie odzyskiwaniem danych.
Gość
Radek
Dobra jakoś mi się udało "zobaczyć" ponownie dysk. Robię ramap(bo zerowania nie dało się zrobić) i już mam ponad 1500 "!" i koło 1000 "x" a dopiero poszło 5 %...a robi się to już prawie....tydzień....dysk do wyrzucenia z tego co widzę...
Gość
alex
Chcialabym postapic zgodnie z instrukcjami by wyczyscic bad sektory ale komputer mi nie odpala i caly czas laduje sie windows
Gość
ZyQ
Witam! Program mogę polecić z czystym sumienie. Fakt jest taki, że trochę to trwa ale różnica jest znaczna. Mój laptop spadł na ziemie i od tamtego czasu wolno chodził. Po roku zebrałem się i zrobiłem w końcu skan MHDD przy 5% skanowania miałem 37 bad sektorów a, że zależało mi na czasie więc od razu bez wcześniejszego skanu przystąpiłem do zerowania. Trwało to baardzo długo! Bo zerowanie było z prędkością średnio 5mb/s co w sumie dało jakieś 20++ h pracy, dysk 500gb. Opłacało się, bo gdy przystąpiłem do mapowania, nie znalazło ani jednego bad sektora! Polecam, jeżeli ktoś ma czas, to nie ma dla niego nic lepszego.
Gość
best kombat
Przed rozpoczęciem tych operacji należy upewnić się czy dysk pracuje jako DMA w przypadku ustawienia na PIO procedura erase i remap bedzie trwała bardzo długo (mój dysk 320Gb procedurę erase przeprowadzał przez 30 godzin) program MHDD wyświetla odpowiednią informację.
Gość
Grzegorz
Jak i gdzie to ustawić?
Gość
ggg
To działa. Program usunął wszystkie bad sektory i działa jak nowy!!! SUPER!!!
Gość
Ewa
Dziekuje za czytelna instrukcje. * Mam pytanie czy po wyczyszczeniu dysku bede mogla zainstalowac ubuntu od razu czy komputer bedzie sie upominal o jakies sterowniki itp ktore sa na plycie startowej zawierajacej windowsa vista i rownoczesnie sterowniki do poprzedniego dysku ktory byl w tym komputerze - re instalacja z tej plyty nie dziala natomiast pozwolila mi na zainstalowanie ubuntu . Niestety po kilku probach reinstalacji pojawily sie bad sektory - mam nadzieje ze logiczne. Dziekuje bardzo za odpowiedz; przepraszam tez za brak polskich znakow ale jeszcze nie zdazylam zmienic wersji jezykowejw ubuntu
Gość
Pawel
Witam.Mam pytanie jak chce zerowac dysk pisze 'type start sector to weite[0]:'i kreseczka ktora miga moje pytanie dotyczy tego czy tam mam cos wpisac czy nacisnanc enter Prosze o odpowiedz i przepraszam ze pisze bez polskich znakow pisze z telefonu.;p
Gość
Siwy
Witam. Poradnik bardzo ladnie napisany ale mam pewien problem. O tyle, że mój dysk wyszukuje wyłącznie w 1st opcji wyboru przy ekranie startowym to także na 6th miejscu, Nie wiem od czego to zależy ale mniejsza z tym. Mianowicie po wybraniu dysku nr 6 pojawia mi się przez Was nazwany główny ekran programu. Po tym standardowo naciskam F4 i tu jest problem. Po tym nie pojawia mi się okno wyboru, ani nic z tego. Program się zwiesza, nawet czas nie leci do przodu w prawym dolnym rogu. Proszę o pomoc. PS. możliwe, że to przez ustawienia master gdyż nie widział w opcjach biosu możliwości zmienienia tego.
Gość
Siwy
w sumie to w ogóle nie wykrywa mi nic innego na porcie prócz optiarc DVD RW AD-7593A 1.05, a przy PCI controllers wykrywa mi coś innego. Raz to jest raz nie ma. Proszę o pomoc.
Gość
cenors
dysk na master musisz miec
Gość
lancer23
Witam, czy istnieje program który odróżni bad sektory fizyczne od logicznych??
Gość
Bongobog
Witam wszystkie bady zniknęły dysk 250 giga ponownie sprawny.
Gość
rav
miałem x na unc i raz wymazałem dysk ale postawiwszy windę ta się wieszała.powtórzyłem erase i remap i tera chodzi.dzięki za ten cynk.
Gość
gonai
A co jeżeli bad sektory występują na dysku a którym mam zainstalowany system? Będę musiała go po tym przeinstalować?
Gość
frfd
tak
Gość
Jan
Bardzo dziękuję za ten wspaniały program
Gość
jedrek00711
witam po skanowaniu dysku są takie wyniki<150- 4 oraz xUNC-1 czy jest to groźne i czy mam wykonać zerowanie dysku proszę o pomoc pozdrawiam
Gość
Grzechu
Możesz zrobić zerowanie i remap tak na wszelki wypadek żeby bady się nie mnożyły
Gość
jedrek00711
witam po skanowaniu dysku są takie wyniki 4 oraz xUNC-1 czy jest to groźne i czy mam wykonać zerowanie dysku proszę o pomoc pozdrawiam
Gość
Aksik
Witam. Mam problem z programem MHDD. Pobrałem go, zgrałem na CD za pomozą Nero 7 Essentials, Ale nie moge go odpalić. W BIOS'ie ustawiłem boot z CD, lecz gdy resetuję komputer, wyskakuje napis "boot failure". Posiadam Windows XP Professional. Proszę o pomoc :)
Gość
Grzechu
Łatwiej będzie chyba zrobić bootowalnego pendriva programem MultiBootISO. Trwa to kilka sekund a w razie jakbyś coś źle nagrał możesz to zrobić ponownie nie marnując płyt.
Gość
dex
mam pytanie co zrobic jesli mam ustawiony dysk na master a program nadal nie chce mi sie odpalic przy uruchomieniu PC?? mam w BIOS-ie ustawione ze 1 plyta... prosze o repost.
Gość
Damian
Mi nie pomogło najpierw wykryło z 6 zielonych bloków i 5 czerwonych zrobiłem zerowanie , remap i z powrotem skan i porazka wyskoczyło z 40 zielonych i 12 czerwonych i dysk zaczoł się wieszać tak ze naet partycji niedało się utworzyć ani zainstalować systemu kupiłem nowy dysk i po kłopocie:)
Gość
Łukasz
W tej chwili reanimuje dysk tym programem i już 4.1% same warny lecą nie mam różowych błędów a więc uda mi się dysk chyba postawić na nogi tak myślę pytanie jak wyłączyć błędne sektory w tym programie? Pozdrawiam Łukasz
Gość
maniek19867
witam. mam system win 7 home i pokazuje się komunikat o awarji dysku lecz wszystko działa normalnie. HARD DISK SENTINEL pokauje mi: HEALTH: 0% PERFORMANCE: 100% BAD SECTORS: 25 POWER ON TIME: 920 DNI TOTAL START/STOP COUNT: 3020 po skanie MHDD nie znalazł badsektorów fizycznych i logicznych czy żywotność dysku sończyła się po 3000-cznym uruchomieniu ??
Gość
KAMIL
WITAM MAM PYTANKO CZY DYSK S.M.A.R.T NAPRAWIĘ TYM PROGRAMEM PROSZĘ O ODPOWIEDŹ I Z GÓRY DZIĘKUJĘ POZDRAWIAM
Gość
jordan
Szkoda że nie ma takiego programu który działa z poziomu Windowsa bez wypalania na CD. HD Tune wykrył mi trzy bad sectory na czerwono. Ale on nie naprawia dysku. Jeżeli ma się laptop to trzeba bez komputer dzień lub dwa przeżyć, gdy w tym czasie skanuje się dysk z live cd. I to jest wadą takich programów odpalanych z CD.
Gość
Sebko
Jest HDD Regenerator !
Gość
teede
mam jeszcze jedną sprawe. Skanowanie w końcu doszło do końca. Zacząłem zerowanie ale już na początku wyskoczył niebieski ekran z catastrophic failure. Czy to już po dysku ?
Gość
teede
witam. Mi po zeskanowaniu 12.5% pokazuje 2843 badsektory. Więc już wiem że dysk w słabej formie. A czy mogę zakończyć skanowanie wcześniej i zrobić zerowanie?
Gość
andrzej
mam pytanie troche innego problemu do pana kamiliot ,majac acera z widows7 home premium wgralem windows7 ultimate,udalo sie wgrac lecz przed pierwszym podlaczeniem interntu trzeba bylo jeszcze wgrac program ,no i mialem 3 programy ,wybralem windows vista loader v1.6 no i sie tak stalo ze teraz po wlaczeniu pokazuje sie tylko napis acer i na dole press f2 go to setup i po chwili gasnie i znowu zapala si to samo co wczesniej.jak pana zdaniem mozna to naprawic.acer aspire 8951g
Gość
Adamss
U mnie to wygląda tak. Mam dysk 1tb seagate Przechodzi skanowanie w mniej wiecej 3h Problem tkwi w tym ze jak wpisuje komende erase to po mniej wiecej minucie wyskakuje niebieski ekran i pisze FAILURE. Da sie ten dysk uratowac ?? Dodam ze ten dysk nigdy nie byl uzywany jako dysk systemowy !!
Gość
domelek
Mi pomogło wielkie dzięki wszystko eleganco
Gość
Arek
Witam! Staram się za pomocą tego programu postawić na nogi moj dysk twardy, jest to dysk WD 160 gb 2,5 cala sata, w hd tune pokazalo mi 1,2 % dysku uszkodzonego, dysk wyzerowałem, jednak podczas remapu po znalezieniu pierwszego bad sectora program mi staje ... dlaczego jak sobie z tym poradzić ? czy przy takiej ilości bad sectorów wogole jest sens ?
Gość
edziopedzio
Ej a jaknagram ten program na pendrive' a to będzie działać tak jak z płyty?
Gość
Sylwia
a co jeśli program nie widzi dysku ??
Gość
Jarek
Mam pytanie do Autora.Czy program tylko pod tzw tryb DOS do zerowania i naprawy bad logiki dysku HDD jest w miarę skuteczny ? A co z programami pod Windows np Vista albo W7 ? Mam dysk 160 Giga do naprawy ale nie mam czasu aby wyłączyć na x godzin Windowsa >mam W7 64 bit CheckDrive >low level format 4 25 > Seagate SeaToolsforWindows 1206 > Czy one pomopgą tzw zielonemu użytkownikowi w naprawie dysku pod Windowsem ? Pozdrawiam Prosił bym o Email z odpowiedzią.
Gość
Rajmund
Witam. Robie REMAP. Wszystko działa ale robi mi sie 31,1% i zatrzymuje sie bo znajduje A (AMNF) i tak stoi bez ruchu. Wciskałem wszystko co sie działo i zero reakcji?? co mam robic>??
Gość
bumper72
Znalazł 14 bad sectorów i po całym zabiegu problem został usunięty.Super programik
Gość
michał
czyli jak mam błąd S.M.A.R.T to pozamiatane?
Gość
Jacek
Czy zerowanie dysku usunie partycje ???
Autor
kamiljot
Tak. Partycje zostaną bezpowrotnie usunięte.
Gość
mirek
witam mam viste i u mnie wyglada to zupelnie inaczej niemam programu mhdd a uruchamia mi sie cos a potem "[dr-dos]A:\ o co chodzi???
Gość
Jarek
witam zrobiłem wszystko jak w instrukcji dysk 120 ale po remap dalej jest UNC 502 a AMNF 26 czy coś sie da zrobić jeszcze z tym dyskiem
Gość
Tomasz
witam. mam problem bo wpisuje erase i niechce mi zerowac dysku chociaz nie mam na nim bad sektorow to mi sie dysk zawiesza i chcialem go wyzerowac . z gory dziekuje
Gość
lukasz
wux: parametr C4 to są bad sektory przeniesione (realokowane), czyli zapisane jako uszkodzone (fizyczne bad sektory) i zastąpione sektorami z obszaru rezerwowego - tego parametru nie da się już zmienić (może jedynie narastać). Jeśli parametr w smarcie C5 ma wartość powyżej 0, znaczy to że dysk ma badsektory logiczne, bądź fizyczne i w takim wypadku można je remapować w mhdd - jeśli okażą się one fizyczne to wartość z C5 przejdzie do C4:), a jeśli logiczne to poprostu zniknie z C5, a C4 się nie zwiększy.
Gość
lucyfer
mam nadzieje, ze moj dysk uda sie ożywić :) świetny artykuł!
Gość
as
mam taki sam problem. co robic????
Gość
aaaaaaa
prosze o odpowiedz!
Gość
wux
powyzsza instrukcja dziala takze na (c4) reallocated event count ? wykryty prze zprogram HD Tune Pro ?
Gość
wux
witam, program HD Tune Pro wykryl u mnie: (C7) Reallocated Event Count 100 | 100 | 0 | 97 warning (na zolto). dysk 120 gb, laptop acer. windows xp pro sp3. co mozna w tej sytuacji zrobic ??
Gość
batsektol
>>>kamiljot (author) pisze: Tak. Zerowanie dysku powoduje całkowite i bezpowrotne usunięcie danych.<<< nie prawda zerowanie dysku nie usuwa bezpowrotnie danych w dzisiejszej dobie komputeryzacji jest możliwość odzyskania danych nawet po 3-krotnym zerowaniu dysku twardego aczkolwiek nie jest dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba :) bo jest cholernie drogie Pozdrawiam bezpowrotnie ;)
Autor
kamiljot
Prosimy zatem o więcej szczegółów, aby czytelnicy mogli się z nimi zapoznać. Pozdrawiam.
Gość
ataru
a co jeśli nie wykrywa mi dysku wyskakuje komunikat , not suport LBA mode ?