Profesjonalny serwsis laptopów i konsol. TEL: 787-615-335 / 336

Ocena użytkowników:


[Głosów:25    Średnia:4.2/5]


bad sektoryDziś dowiemy się, jak wykryć na naszym dysku bad sektory oraz jak skutecznie naprawić taki dysk twardy. Jest mnóstwo „magicznych” programów do usuwania, leczenia, naprawy i jeszcze masy innych cudów dotyczących bad sektorów i dysków twardych. Lecz jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie danych, nie możesz uznawać takich programów za ostateczne lekarstwo. W dalszej części dowiesz się dlaczego.

Są dwie podstawowe prawdy dotyczące bad sektorów z którymi polecam zapoznać się już na początku tego poradnika. Każda z tych prawd zależy od tego o jakim rodzaju bad sektorów mówimy, a są ich dwa rodzaje. Te które da się naprawić i te których naprawić się niestety NIE DA.

I jeszcze jedna podstawowa prawa dotycząca bad sektorów i jakichkolwiek innych problemów z dyskiem – Jeśli twój dysk zaczął wykazywać jakiekolwiek błędy S.M.A.R.T, od razu bez wahania PRZENIEŚ Z NIEGO NAJWAŻNIEJSZE DANE!

 

Bad sektory. Czym są?

 

Idąc dalej, bad sektory każdego z dwóch rodzajów możemy zdefiniować jako:

  • Bad sektory fizyczne – jest to ten rodzaj, którego niestety NAPRAWIĆ SIĘ NIE DA. Co prawda każdy współczesny dysk twardy posiada pewną rezerwę sprawnych sektorów właśnie po to, aby zastąpić nimi te fizycznie uszkodzone, ale jednak z czasem takie uszkodzenie będzie postępować i „zapas” rezerwowych sektorów się skończy, w efekcie czego doprowadzi to nasz dysk twardy do trwałego uszkodzenia i najprawdopodobniej do bezpowrotnej utraty danych.

    Jeszcze jedna rzecz co do bad sektorów fizycznych. Teoretycznie można je „wyciąć” z dysku twardego, czyli założyć partycje które będą omijały obszar na którym te bad sektory występują, lecz jest to rozwiązanie czasowe. Na pewno nie długo trwałe i na pewno NIE JEST BEZPIECZNE dla Twoich danych. Prędzej czy później bad sektory fizyczne zaczną się „mnożyć” i zajmować kolejne obszary dysku.
  • Bad sektory logiczne – jest to rodzaj bad sektorów które DA SIĘ NAPRAWIĆ. Wynikają one najczęściej z błędów struktury logicznej dysku, lekkich zmian pola magnetycznego w danej obrębie dysku twardego (przez co dane stają się nieczytelne i w efekcie taki obszar jest widziany jako bad sektory). Właśnie o naprawie takich bad sektorów będzie napisane w tym poradniku.

 

Bad sektory. Jak naprawić dysk twardy?

 

Teraz opiszę jak naprawić dysk twardy pozbywając się z niego bad sektorów logicznych.

UWAGA! Jako, że procedura naprawy dysku twardego wymaga operacji zerowania dysku (czyli bezpowrotnego wykasowania danych), konieczne jest przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań PRZENIESIENIE NAJWAŻNIEJSZYCH DANYCH.

No więc zaczynajmy. Posłużymy się tutaj znanym i cenionym w środowisku serwisowym, oprogramowaniem do operacji na dyskach twardych, czyli MHDD (do pobrania TUTAJ). Należy pobrać plik obrazu tego programu, po czym nagrać go na płytę CD dowolnym programem (np. NERO) i uruchomić z tejże płyty nasz komputer.

NASTĘPNA UWAGA! Program MHDD pracuje TYLKO z dyskami twardymi ustawionymi jako MASTER.

Gdy już uruchomimy komputer z płyty MHDD zobaczymy takie menu wyboru. Należy wybrać opcję nr 2.

bad sektory

Po wybraniu opcji nr 2 pojawi się ekran z dostępnymi dyskami. Powinna tam wyświetlić się nazwa naszego dysku. W moim przypadku jest to Virtual HD 1.1, ponieważ na potrzeby tego artykułu, użyłem maszyny wirtualnej, ale to nieistotne.

bad sektory

Wybieramy więc odpowiednią cyfrę przypisaną do naszego dysku i zatwierdzamy ENTEREM. Pojawi się główny ekran programu MHDD w którym wykonujemy czynności na dysku twardym.

Nas interesuje zapoznanie się ze stanem dysku twardego, w tym celu przeprowadzamy skanowanie powierzchni. Naciskamy F4 i gdy pojawi się okienko, ponownie naciskamy F4.

bad sektory
Skanowanie powinno się rozpocząć. Ekran skanowania wygląda tak jak poniżej:

bad sektory

Czas skanowania zależny jest od rozmiaru dysku twardego. Przy dużych dyskach (kilkaset GB) może potrwać nawet kilka godzin!

Gdy skanowanie dysku dobiegnie końca, pojawi się ekran z wynikami skanowania:

bad sektory

Z kolumny po prawej stronie możemy odczytać następujące dane na temat kondycji naszego dysku (opis dzięki użytkownikowi Nirvanowiec z hddrecovery.pl). Oto co oznaczają czasy odczytu:

<3ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 3ms (szare – dobre)
<10ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 10ms (szare – dobre)
<50ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 50ms (szare – dobre)
<150ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 150ms (zielone – nie świadczy to dobrze, ale to jeszcze nie błąd)
<500ms – bloki z prędkością odczytu poniżej 500ms (czerwone – niestabilny odczyt, opóźnienie – są problemy)
>500ms – bloki z prędkością odczytu powyżej 500ms (brązowe – niestabilny odczyt, mogą zmienić się w bad sektory)

A oto co znaczą błędy odczytu:

? TIME – przekroczenie czasu żądania (odczyt niemożliwy, dysk „zawiesza” się w tym miejscu), bardzo prawdopodobny „zgon” dysku
x UNC – uszkodzony sektor (bad)
! ABRT – żądanie odrzucone (nie znaleziono sektora – poważny błąd, możliwe uszkodzenie powierzchni)
S IDNF – nie znaleziono znacznika sektora (najprawdopodobniej uszkodzone firmware dysku – nie do naprawienia w „domowych” warunkach)
A AMNF – nie znaleziono znacznika adresu (problem z nagłówkami opisującymi sektory)


Teraz gdy już znamy stan naszego dysku twardego i ilość bad sektorów, podejmijmy się próby jego naprawy. Przeprowadźmy więc pierwszy etap, czyli zerowanie dysku. W tym celu, wpisujemy komendę erase:


Zatwierdzamy enterem, po czym rozpocznie się proces zerowania:

jak naprawić dysk twardy

Długość procesu zerowania też jest zależna od rozmiaru dysku i w przybliżeniu może trwać tyle czasu ile trwało jego pełne skanowanie.

Po zakończonym zerowaniu, należy wykonać tzw. „remap” dysku. W tym celu wciskamy F4 i pojawi się nam okienko, w którym włączamy opcje „Remap” (enterem), tak jak na obrazku poniżej:

jak naprawić dysk twardy

Zatwierdzamy wybór wciskając F4 i zaczyna się proces remapowania. Remap dysku trwa również podobnie do jego skanowania i zerowania.

 

Czy bad sektory zniknęły?

 

To już w sumie przedostatni etap naprawy bad sektorów. Ostatnim etapem będzie sprawdzenie jakie efekty przyniosła naprawa. W tym celu po prostu przeprowadzamy ponowne skanowanie, czyli wciskamy 2 razy F4 i czekamy na wyniki.

Przed rozpoczęciem skanowania upewnijmy się tylko, że opcja Remap jest ustawiona na OFF.

Jeśli dysk nie wykazuje już błędów, które występowały poprzednio, to udało nam się pomyślnie usunąć bad sektory.

Jeśli jednak błędy nadal występują, istnieje duże ryzyko że są to bad sektory nienaprawialne. Możemy w takim wypadku powtórzyć całą procedurę jeszcze raz. Lecz nie ma gwarancji poprawy efektów.

Podane tutaj rozwiązanie dotyczy gruntownego działania na całej powierzchni dysku twardego. Bardziej zaawansowani użytkownicy zapewne zauważyli, że jest możliwość dokładnego wyboru sektora lub zakresu sektorów na których chcemy operować.

Reasumując – jeśli rozumiesz jak korzystać z selektywnego operowania na sektorach, zaoszczędzisz wiele czasu związanego z każdym jednym etapem opisywanej tutaj operacji naprawy bad sektorów.

napisz na forum:

111 Komentarze w "Bad sektory. Jak naprawić dysk twardy?"

avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Czesław
Gość
Czesław
30 days 14 hours temu

Przeskanowałem cały dysk (WD 1TB 3,5 godziny) mam 3 bady. Error 120 i dwa inne. Ustawiam zakres 0 – 2000, REMAP – ON, F4 i brak errora na 120 za to pojawia się nowy na 121. Robiłem 4 razy. W tym zakresie dysk OK z errorem 124. Co jeden REMAP error przesuwa się o 1.Co robię źle?

Max
Gość
Max
8 months 15 days temu

Ktoś napisał iż dysk powinien pracować w trybie DMA zamiast PIO. W przypadku Windows da się to ustawić ale w DOS gdzie działa MHDD? Czy program MHDD sam tego nie ustawia przypadkiem?
Następna sprawa: Zauważyłem iż program pokazuje w czasie pracy w którym sektorze znalazł błąd. Po zakończeniu pracy pokazuje na ekranie tylko ilość i typ błędnych sektorów i widać tylko kilka ostatnich w których znalazł błędy. Skoro program odpalany jest z nośnika tylko do odczytu (płyta CD) to nie może zapisać wyników działania do pliku .log. Według mnie odpalanie programu z CD nie jest najlepszym rozwiązaniem. Powinno odpalać się program z nośnika na którym da się zapisywać np. pendrive tak aby program mógł zapisać wyniki do pliku .log

Infonant
Gość
Infonant
6 months 9 days temu

Chyba że płyta jest typu CD-/+RW.

Mariusz
Gość
Mariusz
1 rok 6 months temu

A jak wygląda sytuacja, jak chciałbym naprawić uszkodzony dysk, ale podłączony jest do sprawnego laptopa przez usb??

Kamil
Gość
Kamil
2 years 20 days temu

Ja właśnie skanuje dysk mam przeskanowane 76,1% i 557 UNC \czyli bad sektorów do tego AMNF 259. Po prostu super…

Dawid
Gość
2 years 7 months temu

Mam problem , ponieważ mój laptop nie wykrywa dysku, ma bad sektory od upadku i nie wiem co robić bo pierwsze szkoda mi plików a sama naprawa w serwisie kosztuje ok.900 zł .Czy jest chociaż mała nadzieja na uratowanie dysku

nangarii
Gość
nangarii
2 years 8 months temu

co jest jest nie tak ze nie widzi dysku tylko stacje dvd?

Radek
Gość
Radek
2 years 9 months temu

Mi podczas zerowania wyskoczył niebieski ekran z catastrofic failure. Teraz nie widać dysku nawet w BIOSIE….co teraz da się z tym dyskiem zrobić?

Radek
Gość
Radek
2 years 9 months temu

Dobra jakoś mi się udało „zobaczyć” ponownie dysk. Robię ramap(bo zerowania nie dało się zrobić) i już mam ponad 1500 „!” i koło 1000 „x” a dopiero poszło 5 %…a robi się to już prawie….tydzień….dysk do wyrzucenia z tego co widzę…

alex
Gość
alex
3 years 23 days temu

Chcialabym postapic zgodnie z instrukcjami by wyczyscic bad sektory ale komputer mi nie odpala i caly czas laduje sie windows

ZyQ
Gość
3 years 2 months temu

Witam!
Program mogę polecić z czystym sumienie. Fakt jest taki, że trochę to trwa ale różnica jest znaczna.
Mój laptop spadł na ziemie i od tamtego czasu wolno chodził. Po roku zebrałem się i zrobiłem w końcu skan MHDD przy 5% skanowania miałem 37 bad sektorów a, że zależało mi na czasie więc od razu bez wcześniejszego skanu przystąpiłem do zerowania. Trwało to baardzo długo! Bo zerowanie było z prędkością średnio 5mb/s co w sumie dało jakieś 20++ h pracy, dysk 500gb. Opłacało się, bo gdy przystąpiłem do mapowania, nie znalazło ani jednego bad sektora! Polecam, jeżeli ktoś ma czas, to nie ma dla niego nic lepszego.

best kombat
Gość
best kombat
3 years 3 months temu

Przed rozpoczęciem tych operacji należy upewnić się czy dysk pracuje jako DMA w przypadku ustawienia na PIO procedura erase i remap bedzie trwała bardzo długo (mój dysk 320Gb procedurę erase przeprowadzał przez 30 godzin) program MHDD wyświetla odpowiednią informację.

Grzegorz
Gość
Grzegorz
3 years 25 days temu

Jak i gdzie to ustawić?

ggg
Gość
ggg
3 years 3 months temu

To działa. Program usunął wszystkie bad sektory i działa jak nowy!!! SUPER!!!

Ewa
Gość
Ewa
3 years 5 months temu

Dziekuje za czytelna instrukcje. *
Mam pytanie czy po wyczyszczeniu dysku bede mogla zainstalowac ubuntu od razu czy komputer bedzie sie upominal o jakies sterowniki itp ktore sa na plycie startowej zawierajacej windowsa vista i rownoczesnie sterowniki do poprzedniego dysku ktory byl w tym komputerze – re instalacja z tej plyty nie dziala natomiast pozwolila mi na zainstalowanie ubuntu . Niestety po kilku probach reinstalacji pojawily sie bad sektory – mam nadzieje ze logiczne.
Dziekuje bardzo za odpowiedz;
przepraszam tez za brak polskich znakow ale jeszcze nie zdazylam zmienic wersji jezykowejw ubuntu

Pawel
Gość
Pawel
3 years 6 months temu

Witam.Mam pytanie jak chce zerowac dysk pisze ‚type start sector to weite[0]:’i kreseczka ktora miga moje pytanie dotyczy tego czy tam mam cos wpisac czy nacisnanc enter Prosze o odpowiedz i przepraszam ze pisze bez polskich znakow pisze z telefonu.;p

Siwy
Gość
Siwy
3 years 8 months temu

Witam.
Poradnik bardzo ladnie napisany ale mam pewien problem.
O tyle, że mój dysk wyszukuje wyłącznie w 1st opcji wyboru przy ekranie startowym to także na 6th miejscu, Nie wiem od czego to zależy ale mniejsza z tym.
Mianowicie po wybraniu dysku nr 6 pojawia mi się przez Was nazwany główny ekran programu. Po tym standardowo naciskam F4 i tu jest problem. Po tym nie pojawia mi się okno wyboru, ani nic z tego. Program się zwiesza, nawet czas nie leci do przodu w prawym dolnym rogu.
Proszę o pomoc.

PS. możliwe, że to przez ustawienia master gdyż nie widział w opcjach biosu możliwości zmienienia tego.

Siwy
Gość
Siwy
3 years 8 months temu

w sumie to w ogóle nie wykrywa mi nic innego na porcie prócz optiarc DVD RW AD-7593A 1.05, a przy PCI controllers wykrywa mi coś innego. Raz to jest raz nie ma.
Proszę o pomoc.

cenors
Gość
cenors
3 years 3 months temu

dysk na master musisz miec

lancer23
Gość
lancer23
3 years 8 months temu

Witam, czy istnieje program który odróżni bad sektory fizyczne od logicznych??

Bongobog
Gość
Bongobog
3 years 8 months temu

Witam wszystkie bady zniknęły dysk 250 giga ponownie sprawny.

rav
Gość
rav
3 years 9 months temu

miałem x na unc i raz wymazałem dysk ale postawiwszy windę ta się wieszała.powtórzyłem erase i remap i tera chodzi.dzięki za ten cynk.

gonai
Gość
gonai
3 years 10 months temu

A co jeżeli bad sektory występują na dysku a którym mam zainstalowany system? Będę musiała go po tym przeinstalować?

frfd
Gość
2 years 1 miesiąc temu

tak

Jan
Gość
Jan
3 years 10 months temu

Bardzo dziękuję za ten wspaniały program

jedrek00711
Gość
jedrek00711
3 years 11 months temu

witam po skanowaniu dysku są takie wyniki<150- 4 oraz xUNC-1 czy jest to groźne i czy mam wykonać zerowanie dysku proszę o pomoc pozdrawiam

Grzechu
Gość
Grzechu
1 rok 10 months temu

Możesz zrobić zerowanie i remap tak na wszelki wypadek żeby bady się nie mnożyły

jedrek00711
Gość
jedrek00711
3 years 11 months temu

witam po skanowaniu dysku są takie wyniki 4 oraz xUNC-1 czy jest to groźne i czy mam wykonać zerowanie dysku proszę o pomoc pozdrawiam

Aksik
Gość
Aksik
3 years 11 months temu

Witam. Mam problem z programem MHDD. Pobrałem go, zgrałem na CD za pomozą Nero 7 Essentials, Ale nie moge go odpalić. W BIOS’ie ustawiłem boot z CD, lecz gdy resetuję komputer, wyskakuje napis „boot failure”. Posiadam Windows XP Professional.
Proszę o pomoc :)

Michal
Gość
Michal
1 rok 2 months temu

Nagraj nero dziala na pewno

Grzechu
Gość
Grzechu
1 rok 10 months temu

Łatwiej będzie chyba zrobić bootowalnego pendriva programem MultiBootISO. Trwa to kilka sekund a w razie jakbyś coś źle nagrał możesz to zrobić ponownie nie marnując płyt.

dex
Gość
dex
3 years 11 months temu

mam pytanie co zrobic jesli mam ustawiony dysk na master a program nadal nie chce mi sie odpalic przy uruchomieniu PC?? mam w BIOS-ie ustawione ze 1 plyta…

prosze o repost.

Damian
Gość
Damian
3 years 11 months temu

Mi nie pomogło najpierw wykryło z 6 zielonych bloków i 5 czerwonych zrobiłem zerowanie , remap i z powrotem skan i porazka wyskoczyło z 40 zielonych i 12 czerwonych i dysk zaczoł się wieszać tak ze naet partycji niedało się utworzyć ani zainstalować systemu kupiłem nowy dysk i po kłopocie:)

Łukasz
Gość
4 years 6 days temu

W tej chwili reanimuje dysk tym programem i już 4.1% same warny lecą nie mam różowych błędów a więc uda mi się dysk chyba postawić na nogi tak myślę pytanie jak wyłączyć błędne sektory w tym programie?

Pozdrawiam
Łukasz

maniek19867
Gość
maniek19867
4 years 26 days temu

witam. mam system win 7 home i pokazuje się komunikat o awarji dysku lecz wszystko działa normalnie. HARD DISK SENTINEL pokauje mi:
HEALTH: 0%
PERFORMANCE: 100%
BAD SECTORS: 25
POWER ON TIME: 920 DNI
TOTAL START/STOP COUNT: 3020

po skanie MHDD nie znalazł badsektorów fizycznych i logicznych

czy żywotność dysku sończyła się po 3000-cznym uruchomieniu ??

KAMIL
Gość
KAMIL
4 years 1 miesiąc temu

WITAM MAM PYTANKO CZY DYSK S.M.A.R.T NAPRAWIĘ TYM PROGRAMEM PROSZĘ O ODPOWIEDŹ I Z GÓRY DZIĘKUJĘ POZDRAWIAM

jordan
Gość
jordan
4 years 2 months temu

Szkoda że nie ma takiego programu który działa z poziomu Windowsa bez wypalania na CD. HD Tune wykrył mi trzy bad sectory na czerwono. Ale on nie naprawia dysku. Jeżeli ma się laptop to trzeba bez komputer dzień lub dwa przeżyć, gdy w tym czasie skanuje się dysk z live cd. I to jest wadą takich programów odpalanych z CD.

Sebko
Gość
Sebko
2 years 9 months temu

Jest HDD Regenerator !

ks0908
Gość
ks0908
1 rok 2 months temu

HDD Regenerator może bardziej zaszkodzić. Przedewszystkim pod windowsem może mieć problem w dostępie (Uprawnienia, Ochrona plików systemowych itd.) więc jest TYLKO jak nie ma napędu CD albo portu USB

teede
Gość
teede
4 years 2 months temu

mam jeszcze jedną sprawe. Skanowanie w końcu doszło do końca. Zacząłem zerowanie ale już na początku wyskoczył niebieski ekran z catastrophic failure. Czy to już po dysku ?

teede
Gość
teede
4 years 2 months temu

witam. Mi po zeskanowaniu 12.5% pokazuje 2843 badsektory. Więc już wiem że dysk w słabej formie. A czy mogę zakończyć skanowanie wcześniej i zrobić zerowanie?

andrzej
Gość
andrzej
4 years 2 months temu

mam pytanie troche innego problemu do pana kamiliot ,majac acera z widows7 home premium wgralem windows7 ultimate,udalo sie wgrac lecz przed pierwszym podlaczeniem interntu trzeba bylo jeszcze wgrac program ,no i mialem 3 programy ,wybralem windows vista loader v1.6 no i sie tak stalo ze teraz po wlaczeniu pokazuje sie tylko napis acer i na dole press f2 go to setup i po chwili gasnie i znowu zapala si to samo co wczesniej.jak pana zdaniem mozna to naprawic.acer aspire 8951g

Adamss
Gość
Adamss
4 years 3 months temu

U mnie to wygląda tak.
Mam dysk 1tb seagate
Przechodzi skanowanie w mniej wiecej 3h

Problem tkwi w tym ze jak wpisuje komende erase to po mniej wiecej minucie wyskakuje niebieski ekran i pisze FAILURE.
Da sie ten dysk uratowac ??

Dodam ze ten dysk nigdy nie byl uzywany jako dysk systemowy !!

domelek
Gość
domelek
4 years 3 months temu

Mi pomogło wielkie dzięki wszystko eleganco

Arek
Gość
Arek
4 years 3 months temu

Witam!
Staram się za pomocą tego programu postawić na nogi moj dysk twardy, jest to dysk WD 160 gb 2,5 cala sata, w hd tune pokazalo mi 1,2 % dysku uszkodzonego, dysk wyzerowałem, jednak podczas remapu po znalezieniu pierwszego bad sectora program mi staje … dlaczego jak sobie z tym poradzić ? czy przy takiej ilości bad sectorów wogole jest sens ?

edziopedzio
Gość
edziopedzio
4 years 4 months temu

Ej a jaknagram ten program na pendrive’ a to będzie działać tak jak z płyty?

Sylwia
Gość
Sylwia
4 years 4 months temu

a co jeśli program nie widzi dysku ??

Czesław
Gość
Czesław
30 days 14 hours temu

Albo wykrzaczyła się elektronika dysku abo podłączyłaś pod slave

Jarek
Gość
Jarek
4 years 4 months temu

Mam pytanie do Autora.Czy program tylko pod tzw tryb DOS do zerowania i naprawy bad logiki dysku HDD jest w miarę skuteczny ? A co z programami pod Windows np Vista albo W7 ? Mam dysk 160 Giga do naprawy ale nie mam czasu aby wyłączyć na x godzin Windowsa >mam W7 64 bit CheckDrive >low level format 4 25 > Seagate SeaToolsforWindows 1206 > Czy one pomopgą tzw zielonemu użytkownikowi w naprawie dysku pod Windowsem ?
Pozdrawiam
Prosił bym o Email z odpowiedzią.

Rajmund
Gość
Rajmund
4 years 4 months temu

Witam. Robie REMAP. Wszystko działa ale robi mi sie 31,1% i zatrzymuje sie bo znajduje A (AMNF) i tak stoi bez ruchu. Wciskałem wszystko co sie działo i zero reakcji?? co mam robic>??

bumper72
Gość
bumper72
4 years 4 months temu

Znalazł 14 bad sectorów i po całym zabiegu problem został usunięty.Super programik

michał
Gość
michał
4 years 5 months temu

czyli jak mam błąd S.M.A.R.T to pozamiatane?

Jacek
Gość
Jacek
4 years 5 months temu

Czy zerowanie dysku usunie partycje ???

mirek
Gość
mirek
4 years 5 months temu

witam mam viste i u mnie wyglada to zupelnie inaczej niemam programu mhdd a uruchamia mi sie cos a potem „[dr-dos]A:\
o co chodzi???

Jarek
Gość
Jarek
4 years 5 months temu

witam zrobiłem wszystko jak w instrukcji dysk 120 ale po remap dalej jest UNC 502 a AMNF 26 czy coś sie da zrobić jeszcze z tym dyskiem

Tomasz
Gość
Tomasz
4 years 5 months temu

witam. mam problem bo wpisuje erase i niechce mi zerowac dysku chociaz nie mam na nim bad sektorow to mi sie dysk zawiesza i chcialem go wyzerowac . z gory dziekuje

lukasz
Gość
lukasz
4 years 5 months temu

wux:
parametr C4 to są bad sektory przeniesione (realokowane), czyli zapisane jako uszkodzone (fizyczne bad sektory) i zastąpione sektorami z obszaru rezerwowego – tego parametru nie da się już zmienić (może jedynie narastać).
Jeśli parametr w smarcie C5 ma wartość powyżej 0, znaczy to że dysk ma badsektory logiczne, bądź fizyczne i w takim wypadku można je remapować w mhdd – jeśli okażą się one fizyczne to wartość z C5 przejdzie do C4:), a jeśli logiczne to poprostu zniknie z C5, a C4 się nie zwiększy.

lucyfer
Gość
lucyfer
4 years 5 months temu

mam nadzieje, ze moj dysk uda sie ożywić :) świetny artykuł!

as
Gość
as
4 years 7 months temu

mam taki sam problem. co robic????

aaaaaaa
Gość
aaaaaaa
4 years 7 months temu

prosze o odpowiedz!

wux
Gość
wux
4 years 8 months temu

powyzsza instrukcja dziala takze na (c4) reallocated event count ? wykryty prze zprogram HD Tune Pro ?

wux
Gość
wux
4 years 8 months temu

witam,
program HD Tune Pro wykryl u mnie:
(C7) Reallocated Event Count 100 | 100 | 0 | 97 warning (na zolto).
dysk 120 gb, laptop acer. windows xp pro sp3.
co mozna w tej sytuacji zrobic ??

wpDiscuz