Profesjonalny serwsis laptopów i konsol. TEL: 787-615-335 / 336

Ocena użytkowników:


[Głosów:7    Średnia:3/5]

Czy ten artykuł naprowadził Cię na skuteczne rozwiązanie problemu?

użytkownicy twierdzą, że:

 • TAK (58%, 22 Votes)
 • Dopiero po skorzystaniu z bezpłatnej pomocy (24%, 9 Votes)
 • Rozwiązanie znalazłem/am w komentarzach (11%, 4 Votes)
 • NIE (8%, 3 Votes)

Wszystkich głosujących: 38

ZAGŁOSUJ!

Loading ... Loading …


Zobacz też co inni użytkownicy piszą o swoich problemach i jakie proponują rozwiązania. Przejdź do komentarzy

Możesz opisać w komentarzach swój problem, być może ktoś miał podobny i udzieli Ci porady jak go rozwiązać.


Reballing CPU czyli naprawa RROD XBOX 360

gpu xbox 360 reballing

Zapraszamy do artykułu traktującego o procedurze naprawy usterki „RROD” (trzy czerwone diody) w konsoli XBOX 360. Przedstawimy tutaj przyczyny występowania usterki, pokażemy cały przebieg prawidłowo wykonanej naprawy (reballing BGA) oraz opiszemy dlaczego nie warto nie próbować napraw na podstawie znalezionych w sieci amatorskich opisów.

Co to jest RROD?

Trzy czerwone diody (zwane też RROD – z angielskiego Red Ring of Death) jest dość rozpoznawalnym błędem w przypadku konsoli XBOX 360. Trzy czerwone diody świecące się wokół przycisku Power konsoli XBOX 360, najczęściej zwiastują spore kłopoty. Awaria XBOX 360 objawiająca się trzema czerwonymi diodami czyli RROD nie oznacza nieodwracalnej awarii naszej konsoli XBXOX 360.

rrod xbox 360

Tak zwane 3 czerwone diody w XBOX 360


Dlaczego RROD wystąpiło w moim XBOX 360?

Trzy czerwone diody (RROD) występują wskutek pękania spoiwa łączącego procesor CPU (lub GPU) konsoli XBOX 360 z płytą główną. Pęknięcie tych połączeń powoduje właśnie RROD. Pozornie są to trzy czerwone diody, jednak można z nich odszyfrować dokładny kod błędu, który konkretnie informuje co uległo uszkodzeniu. Więcej na temat przyczyn występowania RROD można przeczytać w tym artykule: Przyczyny występowania RROD.

Kod można odczytać, gdy konsola jest włączona i świecą się 3 czerwone diody. Wtedy naciskamy i przytrzymujemy przycisk synchronizacji pada oraz wciskamy 4x przycisk Eject. Za każdym jego wciśnięciem, czerwone diody powinny zaświecić się w innym układzie. Każdy układ odpowiada danym cyfrom, a cyfry dają kod błędu, który następnie możemy odczytać z tabeli kodów błędów.

Układy diod odpowiadają cyfrom:

 1. 4 diody – 0
 2. 1 dioda – 1
 3. 2 diody – 2
 4. 3 diody – 3

Najczęstsze kody błędów:

Najczęstsze kody błędów:

 1. 0001 – Problem z zasilaniem
 2. 0002 – Problem z siecią
 3. 0003 – Problem zasilaniem układu CPU lub GPU
 4. 0010 – Problem z układem mostu południowego
 5. 0011 – Przegrzanie układu CPU
 6. 0012 – Przegrzanie układu GPU
 7. 0013 – Przegrzanie pamięci RAM
 8. 0021 – Problem z Firmware napędu
 9. 0022 – Błąd układu CPU – możliwe zimne luty pod układem
 10. 0102 – Błąd układu GPU – możliwe zimne luty pod układem
 11. 1003 – Błąd dysku twardego
 12. 0110 – Błąd pamięci RAM lub układu CPU
 13. 1022 – Błąd dotyczący kabla AV lub uszkodzenie układu skalującego ANA/HANA


Jak uzyskać pomoc w przypadku wystąpienia RROD?

BEZPŁATNA POMOC SERWISU EXPRESS IT DLA KONSOLI XBOX 360

Chodzi o to, żeby Ci pomóc!

Masz problem ze swoją konsolą XBOX 360? Zgłoś się do nas!

naprawa laptopów
Jesteśmy profesjonalnym serwisem konsol rozwiązującym codziennie dziesiątki różnych problemów. Znamy skuteczne rozwiązania większości usterek występujących w konsoli XBOX360. Jeśli nie możesz nigdzie uzyskać rzetelnej porady, zgłoś się do nas – prawdopodobnie uda się Twój problem rozwiązać od ręki i za darmo, a jeśli nie, posiadamy w naszej ofercie szereg usług pozwalających przywrócić Twojej konsoli pełną sprawność!

Bezpłatnej pomocy udzieli Ci jeden z naszych serwisantów!

Napisz do nas na czacie a pomoc otrzymasz natychmiast!
Klikając w poniższy przycisk, rozpoczniesz czat z serwisantem który chętnie udzieli Ci pomocy. Jeśli widzisz na przycisku STATUS: dostępny (online) oznacza to, że jest wolny przynajmniej jeden serwisant mogący rozwiązać Twój problem.

LiveZilla Live Help

Jeśli widzisz STATUS: niedostępny (offline) kliknij powyższą zakładkę „CO JEŚLI POMOC JEST TERAZ NIEDOSTĘPNA?

Jeśli żaden serwisant na czacie nie jest dostępny…

…to wyślij do nas pytanie, też pomożemy!
Kliknij w poniższy przycisk i wyślij do nas pytanie. Podaj model konsoli, opisz swój problem i oczekuj na fachową odpowiedź. Odpiszemy w ciągu kilku dni od otrzymania Twojego zapytania.

Podaj model (np. Arcade, Elite, Slim):

Opisz problem:

Podaj swój e-mail:

Interesuje Cię wycena naprawy?
 TAK NIE

Przepisz poniżej kod z obrazka:captcha


Jak skutecznie naprawić RROD?

W tym miejscu chcielibyśmy uprzedzić przed wieloma poradami na temat naprawy RROD, jakie można znaleźć w internecie, na YouTube czy na forach internetowych. Najczęściej wspomina się tam o metodach w rodzaju wygrzewania konsoli owiniętej w ręcznik czy też nagrzewania płyty głównej konsoli XBOX 360 różnymi narzędziami takimi jak opalarka do drewna a nawet można się spotkać z poradami sugerującymi włożenie płyty głównej konsoli do piekarnika.

Jeśli zależy Ci na skutecznej naprawie RROD w konsoli XBOX 360, NIE ZALECAMY korzystania z metod, które sugerowane są w tego typu poradach, ponieważ może to doprowadzić do nieodwracalnego już uszkodzenia konsoli XBOX 360. Jedyną skuteczna metodą naprawy RROD jest reballing BGA.

W tym artykule przedstawimy cały przebieg skutecznej naprawy RROD czyli reballingu BGA, który jak sami się sam przekonasz – do prostych nie należy i na pewno nie jest możliwe jej wykonanie w domowych warunkach, lub niskim kosztem – a takie oferty często można znaleźć w sieci.

 

Dlaczego nie każdy może wykonać reballing BGA?

Skuteczną naprawą RROD w XBOX 360 jest tak zwany reballing. Reballing jest procesem, który polega na odlutowaniu procesora CPU (lub GPU) od płyty głównej konsoli, usunięcia starego uszkodzonego spoiwa za równo z procesora CPU (lub GPU) jak i z płyty głównej konsoli. Następnie nakłada się nowe spoiwo na procesor CPU (lub GPU) po czym wlutowuje się go z powrotem na płytę główną konsoli XBOX 360. Taką technologię montażu nazywa się BGA a układy montowane w tej technologii potocznie nazywa się układami BGA.

Lutowanie BGA jest operacją niezwykle skomplikowaną i wymagającą odpowiednich narzędzi oraz wiedzy i umiejętności. Każdy szczegół podczas wykonywania lutowania BGA ma wpływ na jego powodzenie. Szczególnie istotne są dwa parametry podczas lutowania BGA – temperatura oraz czas. Generalnie lutowanie BGA można by zdefiniować w bardzo prosty sposób – odpowiednia temperatura w odpowiednim czasie. Lecz gdyby przyjrzeć się temu bliżej, dowiemy się, że istotna jest także odpowiednia prędkość przyrostu temperatury w odpowiednim czasie. Raz temperatura powinna rosnąć szybciej, raz wolniej a niekiedy przez chwilę utrzymywać stałą wartość. Najlepiej te słowa zobrazuje poniższy wykres, który jest przykładowym wykresem przyrostu temperatury w czasie podczas lutowania BGA:

lutowanie bga

Tak wygląda standardowy profil lutowania BGA.

 

Widzimy na tym wykresie jak linia przyrostu temperatury w czasie zmienia się w różnych momentach. Najpierw ma miejsce etap Pre-Heat czyli nagrzewanie całej płyty głównej, następnie jest etap Soak Zone czyli narastanie temperatury a na końcu mamy Reflow Zone czyli szczytowy moment w którym następuje roztopienie spoiwa oraz zlutowanie układu z płytą główna konsoli XBOX 360. Oprócz tego należy do lutowania BGA dobrać odpowiedni topnik o właściwym czasie i temperaturze aktywacji dla danego profilu lutowania, co ma niemały wpływ na właściwe wlutowanie układu do płyty.

Oprócz właściwego przeprowadzenia samego procesu lutowania BGA należy zachować także spełniać szereg innych wymagań takich jak przestrzeganie norm EDS czyli ochrony przed ładunkami elektrostatycznymi.

Należy do tego używać specjalnych narzędzi wykonanych z tworzywa rozpraszającego ładunki elektrostatyczne, a oprócz tego specjalnej odzieży w postaci rękawiczek i opaski uziemiającej na nadgarstek oraz stanowiska pracy z matą antystatyczną rozpraszającą ładunki elektryczne. Spełnianie tych podstawowych warunków determinuje sukces całej operacji oraz zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa co przekłada się bezpośrednio na żywotność konsoli po takiej naprawie.

Powyżej zostały przedstawione szczegóły tylko na temat samego lutowania BGA. Natomiast głównym tematem tego artykułu jest reballing BGA. Jak zostało wspomniane wcześniej, reballing BGA to naniesienie nowego spoiwa na układ BGA, jednak lutowanie BGA jest procesem ściśle powiązanym z reballingiem – te dwie operacje wzajemnie się uzupełniają prowadząc do naprawy konsoli.  Ogólnie przyjęło się te dwie operacje ujmować jako jedność i nazywać właśnie – REBALLING BGA.

Kończąc część teoretyczną przejdźmy teraz do części praktycznej – czyli opisu całego procesu od wylutowania, poprzez naniesienie spoiwa aż po ponowne wlutowanie układu BGA.

 

Naprawa RROD XBOX 360 czyli reballing CPU

Aby rozpocząć reballing układu CPU (CPU – Central Processing Unit – główny procesor konsoli) w XBOX 360, na sam początek należy ten układ zdemontować. Aby się do tego zabrać, należy usunąć klej zabezpieczający układ (w niektórych wersjach konsoli tego kleju nie ma). Należy to zrobić przy pomocy gorącego powietrza oraz pincety:

 

xbox 360 reballing

Usuwanie kleju zabezpieczającego procesor GPU

 

W następnym kroku kładziemy płytę główną konsoli XBOX na specjalistycznej stacji do lutowania BGA, gdzie podłączamy czujniki temperatury. Zielony czujnik do badania temperatury obok układu, oraz przyklejony żółtą taśmą – do badania temperatury pod układem:

 

xbox bga reballing

Wylutowywanie układu CPU.

 

Następnie po osiągnięciu przez płytę i układ temperatury rozpływu spoiwa, układ demontuje się z płyty za pomocą chwytaka podciśnieniowego, co prezentuje poniższy filmik (widoczna folia aluminiowa ma na celu izolację przed ciepłem elementów, dla których nie jest wskazane zbyt nadmierne nagrzewanie):

 


 

 

 

Kolejnym krokiem po wylutowaniu układu, jest jego oczyszczenie z resztek starego spoiwa. Czyszczenia układu należy dokonywać bardzo szybko zraz po zdjęciu go z płyty głównej, ponieważ gdy zdąży on ostygnąć, ponowne jego gwałtowne rozgrzewanie poprzez przyłożenie rozgrzanego grotu, może wywołać szok temperaturowy, co nie zawsze jest dla takiego układu korzystne. Tak wygląda czyszczenie układu za pomocą specjalnego grotu oraz miedzianej tasiemki pochłaniającej spoiwo:

 

reballing cpu xbox

Czyszczenie układu CPU z resztek starego spoiwa.

 

Oprócz układu wyczyścić także należy resztki spoiwa, które pozostały na płycie głównej konsoli XBOX 360 w ten sam sposób, a oprócz tego resztki topnika należy wyczyścić bezpyłową chusteczką chłonną nasączoną izopropanolem:

 

reballing bga czyszczenie bga

Czyszczenie płyty głównej z resztek starego spoiwa.

czyszczeni bga

Wycieranie resztek topnika za pomocą ściereczki bezpyłowej i izopropanolu.

bag soldering points

Oczyszczone pola lutownicze na płycie głównej.

 

Kolejnym etapem jest tak właściwie tytułowy etap tego artykułu – reballing, czyli naniesienie nowego spoiwa na układ. Spoiwo nakłada się za pomocą specjalnego szablonu (matrycy), którego otwory pokrywają się z wyprowadzeniami układu konsoli. Taki szablon nakłada się na układ a następnie rozprowadza się w nim spoiwo w postaci cynowych kulek:

 

bga xbox 360

Szablon do nanoszenia nowego spoiwa na układ.

 

bga cpu xbox

Szablon z nałożonym nowym spoiwem na układzie.

 

Następnie układ z tak naniesionym spoiwem trafia do pieca grzewczego, gdzie następuje rozpływ spoiwa i jego przylutowanie do układu. Po wyjęciu układu z pieca i zdjęcia szablonu otrzymujemy układ z naniesionym nowym spoiwem, który prezentuje się następująco:

 

cpu bga soldering xbox

Układ z naniesionym i nowym spoiwem gotowy do wlutowania.

 

Następnym etapem naprawy konsoli XBOX 360 jest ponowne wlutowanie takiego układu do płyty głównej. Najpierw jednak należy pola lutownicze na płycie głównej konsoli posmarować topnikiem, który zapewnia poprawne przylutowanie się układu do płyty, po czym układ należy precyzyjnie umiejscowić na polach lutowniczych:

 

lutowanie bga xbox

Nanoszenie topnika na pola lutownicze.

cpu xbox reballing

Ustawianie układu na polach lutowniczych.

 

Ostatnim krokiem tej naprawy XBOX 360 jest wlutowanie układu z powrotem na płytę główną. Proces ten odbywa się identycznie jak jego wylutowywanie. Używa się tych samych profili temperaturowych oraz tych samych pomiarów temperatury. Po wlutowaniu układu możemy z powrotem cieszyć się widokiem sprawnej konsoli XBOX 360:

 

xbox 360 work

Sprawna konsola XBOX 360 już po reballingu BGA.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci tematykę naprawy konsol XBOX 360 oraz uświadomił, że nie jest to proces łatwy i wymagający odpowiedniej wiedzy, narzędzi oraz nakładów. Artykuł ten powstał głównie w celu uświadomienia, jak wygląda skuteczna naprawa konsoli oraz w celu uświadomienia, że tanie oferty naprawy, z którymi można się spotkać w sieci, są nader podejrzane i nie zawsze uczciwe.

Cały przebieg naprawy można też zobaczyć na filmie przygotowanym przez nasz serwis:

 


 

napisz na forum:

17 Komentarze w "Naprawa RROD (3 czerwone diody) w XBOX 360 – reballing CPU."

avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Krystian
Gość
1 rok 6 months temu

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć jakiej temperatury trzeba użyć do czyszczenia spoiwa na płycie i czyszczenia padów GPU ? aby czegoś nie uszkodzić ?

szyms
Gość
szyms
2 years 8 months temu

czy da sie to naprawic za mniejsza cene?

radi
Gość
radi
2 years 11 months temu

Wyskakuje kod nie opisany powyzej , 2010 prosil bym o opis

rrajdowiec86
Gość
rrajdowiec86
3 years 6 days temu

Hej. Jaki jest termin realizacji naprawy? I czy każdą płytkę da się naprawić? Chodzi mi o pierwszą wersję konsoli Xbox 360. Pozdrawiam.

maciek
Gość
maciek
3 years 1 miesiąc temu

Witam czy mógli byście napisać do mnie na e-mail gdyż chciałbym oddać wam konsole do naprawy właśnie z tym błędem co opisujecie powyżej ;)

Paweł
Gość
Paweł
3 years 1 miesiąc temu

Witam mam xbox 360 RROD 0020 niewiem dlaczego ale GPU mam gorący a CPU zimny co jest nie tak i jak to naprawić ??
Pozdrawiam

maras
Gość
maras
3 years 1 miesiąc temu

super sprawa jestem za, ale nasuwa się pytanie ile to kosztuje?

bartosz
Gość
bartosz
3 years 4 months temu

Witam, ile kosztuje taka naprawa u Państwa w serwisie ?

Jurek
Gość
Jurek
3 years 4 months temu

Super opis! Da się zrobić coś podobnego domowym sposobem? To znaczy przy użyciu bardziej „prymitywnych narzędzi?

wpDiscuz